Petr Starý

Osmačtyřicetiletý ochránce přírody zasvětil svůj život zvířatům. Vystudoval střední zemědělskou školu, je dlouholetým členem Českého svazu ochránců přírody a České společnosti ornitologické. Před devíti lety založil společně se svými kamarády Petrem Koženým a Rudolfem Baudischem záchrannou stanici pro zvířata, která je nedaleko Kladna.

O jaká zvířata nejčastěji pečujete? (Doubravka)
Nejčastěji pečujeme o poštolky obecné, káně lesní, kosy černé a další drobné pěvce. Také u nás máme různé druhy sov nebo havrany polní, labutě, volavky popelavé a pochopitelně ježky.

Dobrý den, jednou bych taky chtěla pracovat se zvířaty a pomáhat jim. Můžou se do vaší záchrané stanice přijet podívat děti? Já bych moc ráda viděla jak to u vás vypadá. (Katka Černá)
Děti samozřejmě přijet mohou. Část stanice je otevřena pro veřejnost každý den od 9 do 17 hodin. Děti mohou přijet také formou školního zájezdu.

Kdybych vás zavolal, že jsem srazil lišku a má zlomenou nohu, taky byste přijeli? (Radous)
Zahraňujeme všechna zvířata žijící ve volné přírodě. V případě nouze se postaráme i o exotická zvířata. Pro zraněnou lišku bychom pochopitelně přijeli.

Záchranná stanice pro zvířata, to si předstvuju jako zapálenou partu nadšenců - bláznů, kteří víc než svoje peníze milují život - zvířata. A toho já si cením. Jak uživíte zvířata, jak uživíte sebe? (Novosadová)
Naše stanice je v provozu již devět let. Na začátku jsme to dělali ve volném čase jako občanské sdružení. V současné době máme na starosti severozápadní část středočeského kraje, kam spadá Mělník, Kralupy, Neratovice, Slaný, Kladno a Rakovník. To už nelze dělat pouze jen dobrovolně. Máme placené ošetřovatele a peníze sháníme usilovně. Dosud nám nejvíce přispíval na činnost stanice Středočeský kraj, město Kladno, Český svaz ochránců přírody a v menší míře také některá města s rozšířenou působností. Máme také několik sponzorů, najdou se ale i drobní dárci a podporují nás některé kladenské školy. Bohužel nevíme, jak bude v letošním roce díky změně vedení Středočeského kraje a vliv současné ekonomické situace. Pokud víte o možných sponzorech, kontaktujte nás. Budeme rádi.

Já vůbec nevím, že se někdo živí jako záchranář zvířat. To je docela zajímavá práce. Co všechno obnáší a musím na ni mít speciální školu? (Veronika H.)
Ano, pokud má člověk svého koníčka jako práci. Obnáší to péči o zraněné živočichy, nonstop služba na telefonu a mnoho volného času. V současné době je nutné mít alepoň střední zemědělskou školu nebo gymnázium, v Praze je také učiliště pro chov exotického zvířectva.

Pane Starý pomáhali jste někdy nějakému exotickému zvířeti? A taky by mě zajímalo jak jste k pomáhání zvířat vybavení. (Neratovičák)
Stanice se stará především o zvířata z volné přírody, ale pokud je třeba, tak i o exotická. Už jsme se setkali například s leguánem zeleným, užovkou červenou, korálovkou, fretkou, emu hnědým, hroznýšem královským a podobně. Pro ptactvo máme různé velikosti dřevěných komor, rozlétávací voliéru a několik terárií. Také máme svého veterináře, který zraněné živočichy ošetřuje. Stále sháníme peníze na možnost zakoupení dalších pomůcek na péči o zraněné živočichy.

Můžou se na vás obrátit taky lidi z mělnického regionu? V jakých případech zasahujete nejčastěji? (Vanda)
Samozřejmě mohou, protože mělnický region máme na starosti. Nejčastěji zasahujeme při zranění zvířat dopravními prostředky, při nárezech do elektrického vedení, poškozených zvířatech, chycený kos kočkou - například, nebo zranění ptáků po nárazech do velkých skleněných ploch.

Dobrý den, co vy sám osobně říkáte na to, že je týrání zvířat téměř nepostižitelné. Já sama jsem si vzala jedno štěně, které přežilo brutální týrání jeho majitele. Ono jediné ze šesti jeho sourozenců přežilo. (Jarmila Goulová)
Jsem proti jakémukoli týrání zvířat. V současné době se projednává nový zákon proti týrání zvířat v poslanecké sněmovně. Týrání zvířat je postižitelné v případě odvahy toho člověka, který to nahlásí. Dále úředníka na obci či městě příslušné veterinární správě. Pokud se věc dostane až k soudu, tak i soudce který o případu rozhoduje.

Zajímalo by mě, jak jste se k tomuto povolání dostal a kde bych vaši záchrannou stanici našel. (Honza)
Naše záchraná stanice sídlí u obce Brandýsek tři kilometry od Kladna. Vystudoval jsem střední zemědělskou školu a jsem dlouholetým členem Českého svazu ochránců přírodu a České společnosti ornitologické. Před devíti lety jsme si se dvěma kamarádi řekli, že v regionu takové zařízení chybí a chtěli jsme ho založit. Povedlo se to díky tomu, že jeden z kamarádů je podnikatel a na začátku do rozjezdu stanice investoval finanční prostředky.

Letos byla velmi mrazivá zima. Jaké případy jste museli přes mrazivé odbdobí řešit? (Hugo Sobb)
Oproti minulým letům byla letošní zima taková jako má být. Měli jsme o mnoho více výjezdů k údajně zamrzlým labutím. Ve většině případů byly labutě pouze přidřeplé na ledě, aby si chránily nohy před mrazem, ale nebyly přimrzlé. Přímo do záchranné stanice jsme museli odvést jen tři labutě, které měly poraněnou nohu nebo křídlo. Na stanici jsme museli přivést také dvě volavky, které byly zesláblé. A především káňata lesní a poštolky obecné.

Máte taky nějaká zvířata doma? (Krista)

Zvířata mám rád od mládí. Doma jich mám mnoho, jsem chovatel exotického ptactva. V současné době mám doma i sýčka s přeraženou pánví. Vyžaduje častou péči a ruční krmení, proto ho mám doma a ne na stanici. V současné době mám doma v obýváku dvě mláďata emu hnědého, je jim asi sedm dnů. Potřebují teplo, a tak jsou doma.

Co vás přivedlo k tomu, abyste se stal ochráncem zvířat a ekologem? (Henrik)
Již od dětství jsem se svými oběma dědy hodně často chodil do přírody a do lesa, kde mě vedli k lásce k přírodě.

Když jste ekolog, jezdíte také ekologickým autem? (Anna)
I když mám řidičský průkaz, tak už dvacet let neřídím. Auto, které máme na záchrané stanici, jezdí na benzin, protože předělání na plyn je drahé. A peníze navíc, které máme, dáme na krmení zvířat.

Co děláte se zvířetem, které vám přivezou ve zuboženém stavu? Zajímalo by mne, jak probíhají první kroky v péči o něj? (Miloš B.)
Prvotně zvíře prohlédneme a ošetříme. V případě zlomenin či rozsáhlejších zranění, například při poškození oka, provede odborné zákroky veterinář, se kterým má naše záchranná stanice uzavřenu smluvní dohodu. Po ošetření zajišťujeme další léčení, například injekční aplikace antibiotik, převazy a tak dále. Po té už zvíře čekají následné kontroly.

Kolik nyní máte ve své péči zvířecích pacientů. Někde jsem slyšel, že kolem zimy jich je mnohem víc a stanice na ně už nemají kapacitu. Musíte i vy řešit takový problém? (Mirdas)
Průměrně máme na záchrané stanici 20 - 30 pacientů. Dále nám zůstává na stanici několik desítek pacientů, kteří jsou trvale handicapováni a není je možné vypustit zpět do volné přírody. V průběhu letošní zimy se počet přijatých pacientů navyšuje. Některé stanice kapacitu nemají, v tu chvíli vypomůžou stanice ostatní. Snažíme se získat každý rok část finančních prostředků na vybudování dalších chovatelských zařízení.

Existuje nějaké zvíře, které máte nejraději, je vaše oblíbené? (Medojed)
Mým favoritem je sova pálená. A nejraději mám, když jsou zvířata v pohodě a ve volné přírodě.

Dobrý den, nenapadá mě právě žádná otázka, ale ráda bych vyjádřila velké uznání a díky za Vaši činnost. V uplynulých letech jsem Vás dvakrát kontaktovala, bohužel osud zvířátek neměl dobrý konec, ale setkala jsem se v obou případech s velkou ochotou a snahou zvířátku pomoci, ze strany Vaší záchranné stanice i mělnického útulku. Se stejným přístupem se setkala i moje kamarádka, která Vám předala do péče ježečka. Ten měl více štěstí a byl na jaře vypuštěn do přírody… Přeji Vám do budoucna hodně sil a štěstí a více případů přijatých zvířátek se šťastným koncem. (Dana Měštáková, Mělník)
Děkujeme za unání za naši práci. A je nám též líto, že ne všechny případy mohou skončit šťastně. Těšíme se na další spolupráci s vámi.

Je nějaké zvíře, které se vám přímo hnusí? Já nemám rád hady. (Větroplach)
Hady taky nevyhledávám, ale pokud je jim třeba pomoci, neváhám.

Jaký je váš nejhorší zážitek v této práci? A nopak jaký je nejkrásnější? (Milada Dvořáková)
Nejhoší zážitek pro mě i pro ošetřovatele je, když i přes veškeré úsilí o záchranu nemocného živočicha dojde k úhynu a my to už nemůžeme ovlivnit. O to víc nás mrzí, když to sdělujeme lidem, kteří nám to zvíře přinesli s nadějí, že ho zachráníme. Nejkrásnější pro mě je, když můžeme vyléčené zvíře vypustit zpět do volné přírody.

Když vím o někom, kdo týrá zvíře, co mám udělat? (Marek Roubal)
Je třeba se obrátit na veterináře, případně inspektora veterinární správy v daném městě. A také na odbor životního prostředí, kde je pracovník, který se zabývá mimo jiné i týráním zvířat. Následně se můžete obrátit také na policii.