Jan Kvasnička

Osmatřicetiletý neratovický rodák se tanci věnuje už třiadvacet let. Tančil nejvyšší třídu M – tedy soutěž na mezinárodní úrovni. Nyní se živí jako učitel společenského tance, je trenérem sportovního tance a finanční poradce. Se svou druhou ženou Andreou má dva syny Jana a Tadeáše.

Jak dlouho už se tanci věnujete? (Miloslava V.)
V podstatě tančím od patnácti let, tedy od prvních tanečních kurzů. Letos už je to 23 let.

Jaký je váš vůbec nejoblíbenější tanec? (Rebeka)
Z latinsko amerických rozhodně samba a ze standartních slowfoxtrot a také country.

Jakou máte rád hudbu? Posloucháte takovou tu taneční klasiku nebo něco ostřejšího? (Strýček Sam)
Nejraději mám folkcountry a starý český pop.

Bolí vás nohy? (Patric)
Bolí a často. Vzhledem k tomu, že tančím denně, tak často. Ale spíše mě bolí chodidla.

Kolik už jste protančil bot? (Emilie Fíková)
Vychází to na dvoje boty na sezónu, jedny na standardní tanec a druhé na latinskoamerický.

Jste ženatý? (Kačenka)
Ano, již podruhé.

Mně by docela zajímalo, jestli je tanec váš hlavní zdroj příjmu, a jestli se jím jste schopen dobře zabezpečit. (Tomáš z Neratovic)
V současné chvíli ze dvou třetin. A zabezpečit se s ním lze.

Moje dcera by chtěla tančit, je nadaná, ale nejsou pro ni společenské tance, které vy, jak je známo, učíte. Máte ve vaší nabídce také nějaké moderní tance, případně na koho se můžu s dcerou obrátit? (Venda H.)
Náš taneční klub All - 4 - dance nabízí také taneční kurzy street dance (hip hop, funky a další). Můžeme vám také doporučit latin dance pro ženy.

Jsem z Neratovic, takže vás znám. Jen vůbec nevím, jak jste se sám k tancování vůbec dostal a zda jste byl i na nějakých soutěžích. (Hugo Sob)
Ano, tančil jsem nejvyšší taneční třídu 1. ligu v ČR, která se označuje třídou M, tedy se jedná o soutěž na mezinárodní úrovni.

Tuhle jsem četla, že Vlastík Harapes má problémy s rukou, před rokem byl na operaci páteře. Nebojíte se, že i vy jednou můžete skončit jako invalida? Občas máte takový divný pózy, takový ztuhlý. (Mělničanda)
Zdravotní problémy z tance nemám a ani se nebojím, že bych je někdy měl. A s baletem bych ho nesrovnával, ten je totiž méně ohleduplný ke zdraví. Na ty ztuhlé pózy si dám pozor, děkuji za upozornění.

Naučil jste někdy tančit ženu nebo muže, kteří byli na tanec skutečná dřeva? (Josefína)
Naučil jsem tančit spoustu lidí, kteří byli jak vy říkáte "dřeva". Vlastně by se dalo říci, že jich byla většina.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda sál na Chloumku je na taneční kurzy dostatečně velký? (Magda)
V současné chvíli tam vyučujeme patnáct párů v tanečních kurzech pro dospělé. A je tam stále rezerva.


Musí se k vám hlásit páry, nebo je možné i jednotlivě? (Zlatka)
Do tanečních kurzů pro dospělé přijímáme pouze páry. A do tanečních pro mládež i jednotlivce. Páry jsou však finančně zvýhodněné. Oba kurzy budou začínat od září 2009 na Chloumku i v Odolene Vodě a pro dospělé ještě v Neratovicích.


Tancujete profesionálně? Jak pohlížíte na televizní soutěže typu Star Dance? Sledoval jste ho? Líbil se vám pořad? (Zvědavec)
Už přes deset let profesionálně netančím. A už sedmnáctým rokem profesionálně trénuji. Soutěže typu Star Dance jsou podle mého názoru skvělá záležitost. Pro laika je jistě výběr typu osobností, které nejsou tak předurčeny pro tanec, zajímavý. Každý si pak může říci, to bych se naučil také. Ale já bych tam však raději viděl typy lidí, kteří jsou pro tanec více předurčení.

S kým nejraději tančíte? (Dana)
Za celý svůj život jsem už tak natančen, že se raději na tanec dívám a poslouchám hudbu. V současné době nejraději tančím standart, a to pochopitelně se svojí ženou Andreou. Ona má však raději latinu.


Kolik má základní kurz pokračování? (Vlasta)
U mládeže máme základní a pokračovací kurzy dohromady. Jsme totiž šikovní (smích) a stíháme to klienty naučit za tři měsíce. Poté budou následovat speciálky a po nich již příprava třeba na soutěžní tanec. Tuto možnost již v současné chvíli máte v Neratovicích. U kurzů pro dospělé je to podobné s tím, že spíše než přípravou na soutěže to pokračuje stálým zdokonalováním se v kurzu pro pokročilé a superpokročilé.

Hraje vám na kurzech živá hudba nebo reprodukovaná? (Valerie)
Ano, na prodloužených a plesech hraje živá hudba. Máme vyzkoušeno, že na běžných výukových lekcích je daleko praktičtější hudba reprodukovaná.


Dobrý den, tanec určitě pohltí většinu vašeho času, přesto by nás zajímalo, co děláte, když netančíte. (Laďka a Věra)
Hraju si svými dvěma syny a svojí ženou. Rádi zajdeme i k oběma našim rodičům, jsou totiž fajn. Samozřejmě si také rádi posedíme s přáteli.

Kolik hodin týdne strávíte tancem? (Simona)
Bývá to různé, ale tak od 20 do 30 hodin. Při přípravách našich tanečních párů na velké soutěže i 40 hodin.

Máte i jiné koníčky než tanec? (Jarda)
Nebudu opět říkat rodina, i když té se věnuji, jak říká žena, nedostatečně. V tomto asi nejsme rodina výjimečná. Já však od mládí miluji sport všeho druhu. Od mládí jsem hrál závodně fotbal na úrovni krajského dorostu v Neratovicích a v okresních soutěžích dospělých, takže občas ještě ten fotbálek, tenis, ale nejpravidelněji v současné době asi floorball. Mezi další moje koníčky patří také lyžování, teď už jen snowboard, ale rád i běžkuji. Miluju totiž přírodu, na tu mi však nezbývá už tolik času, stejně tak jako na jízdu na kole, plavání a hudební festivaly. Mými zatím nesplněnými sny, které bych nazval i koníčkem, když bych je provozoval, je vodáctví a čundrování.

Jak si nejvíce odpočinete po náročném týdnu? (Linda Malá)
Od pěti do sedmi na floorbalu. A ta sprcha, kafíčko a domácí siesta po té, paráda!

Jste ženatý? Máte děti? (Erika)
Ano, již po druhé. Z druhého manželství mám téměř tříletého Honzíka a téměř ročního Tadeáška. Má žena se jmenuje Andrea a minimálně polovinu tanečních aktivit provozujeme spolu. Takže nemusím ani zmiňovat, že bez ní by to bylo velmi složité. Zajišťuje navíc, ty u mě neoblíbené záležitosti technického rázu, jako jsou letáky a práce na počítači a papírování. Nevím, jak k tomu vzhlížejí ostatní muži, ale má žena je již třetím rokem na mateřské dovolené, a rád bych poznal toho člověka, který tento nelehký úkol žen nazval dovolenou.

Sledoval jste Star Dance a pokud byste dostal nabídku zatančit si v ní, šel by jste do toho? (Mirka)
Nabídku jsem nedostal, ta se totiž nedostává, ale na castingu na druhé pokračování Star Dance jsem byl. Ale všichni moji tančící kolegové byli vybráni z generace asi o deset let mladší.

Jak se vám pracuje s mládeží, s jejich přístupem k tanečním a s jejich chováním? (Jana)
Pro mě překvapivě moc dobře. Trochu mě mrzí, že jsem se o mládež od 15 let nezajímal více již dříve. Snad to vše ještě doženu.

Účastníte se nějakých soutěží? (Zdena)
Já sám již více než deset let ne. Taneční páry z Neratovic z TK All-4-dance jsou však na soutěžích každý víkend. Například před třemi týdny reprezentovali na Mistrovství ČR v latině v Brně, a podařil se nám historický výsledek. Matěj Mlynář a Dita Halířová se stali v šestnáctileté historii našeho klubu poprvé mistry republiky, a to v kategorii do 13 let. Přičemž stříbrných a bronzových medailí máme již bezpočet. K čemuž nejvíce přispěli především Marek Haris a Simona Čechová. Ti ale již letos tančili pouze v kategorii dospělých.

Kolik vám tancování zabere denně času? Trénujete? (Jiřina)
V průměru čtyři hodiny. V týdnu to však je zhruba šest.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je dnes společenský tanec populární? (Rozálie)
Díky televizním tanečním soutěžím a výraznějším úspěchů našich mládežnických reprezentantů ano. Česká republika má například z loňského roku páry, které se umístili ve finále a semifinále mistrovství světa juniorů.

Jste se zaplněním kurzů na Chloumku spokojen? Očekáváte větší zájem? (Rozálie)
S tím, co se odehrává v současné chvíli, to jest přípravný kurz před tanečními pro žáky 8. a 9. tříd a taneční pro dospělé, rozhodně ano. S přihláškami do základních tanečních kurzů pro mládež na září 2009 už tolik ne. Ale situace už se lepší, lidé stále volají a my věříme, že se situace i pro letošní rok ještě výrazněji zlepší. V současné chvíli již máme téměř zaplněn jeden kurz. Všechno má svůj čas.