VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesní požáry jsou voda, hadice a dřina, říká velitel hasičů Zbyněk Štajnc

MĚLNÍK - Když oheň přeskočí do korun stromů, končí legrace. Může se rozvinout do katastrofy nepředstavitelných rozměrů.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Velitel Hasičského záchraného sboru Neratovice Zbyněk Štajnc. Foto: Deník/Pavel Schebesta

Ještě před několika dny byla média plná zpráv o požárech v lesích. Televize vysílala dramatické záběry plamenů, stravujících přírodu na Balkáně, Deník zase přinášel zpravodajství o sérii požárů na Mělnicku. Jak probíhá boj s plameny, jsme se ptali velitele neratovických profesionálních hasičů Zbyňka Štajnce.

Co znamená pro hasiče, když je jim nahlášen lesní požár?
Každý hasič s nimi má bohaté zkušenosti, protože lesní požáry jsou v létě téměř na denním pořádku. Víme, co nás na požářišti čeká. Na Mělnicku jsou dvě oblasti, kam se na lesní požáry jezdí nejčastěji. Je to Mšensko, Kokořínsko a celá oblast směrem na Dubou. Druhým místem je oblast od Lhoty až po Starou Boleslav. Tato místa se od sebe liší charakterem terénu. Lhotecko je rovinaté, zatímco na Kokořínsku jsou kopce, skály a strmé stráně. Důležité je vědět, v jaké fázi požár lesa je. Pokud je zpozorován brzy a jde o několik desítek čtverečních metrů, tak se hasí poměrně dobře. Horší je, když zachvátí plochu několika hektarů. Potom vyhlašujeme vyšší stupeň požárního poplachu a povoláváme na pomoc další jednotky. Organizuje se dálková doprava vody – buď cisternami, nebo stříkačkami s dálkovým hadicovým vedením.

Jak hasiči druhy lesních požárů dělí?
U nás převládají požáry lesní hrabanky, tedy požár v kořenovém systému stromů. Jiný druh je korunový požár. Ten hrozí při dlouhotrvajícím suchu, kdy jehličí a listy začínají prosychat a snadno se vznítí. To hrozí nejvíc u středně vzrostlých porostů, kde jsou koruny blízko sebe a požár ze země se přes mladé stromky přenese do korun. Není naštěstí příliš častý, i když jsme ho v minulosti zažili na Lhotecku. Po nepříznivém obratu větru měly jednotky co dělat, aby vycouvaly z míst, kam se požár šířil.

Jsou požáry hrabanky značně náročné na důkladné uhašení?
Prvořadým úkolem je zamezit šíření požáru do okolního porostu. Obejít linii hoření, odříznout proudem vody plameny od nezasaženého materiálu. Pak začíná zdlouhavá a namáhavá práce: metr po metru proudem vody z hadice „provrtat“ celou vrstvu hrabanky do hloubky i 25 centimetrů. Pokud se tohle neudělá, tak - byť požářiště vypadá uhašené - uvnitř hrabanka doutná a později vyskočí plameny na povrch. Chci se zastat zasahujících hasičů, když jeden den uhasí požár a druhý den tam jedou dohašovat, neznamená to že by něco zanedbali. Tyto požáry nejde naráz uhasit stoprocentně. Někdy v kořenech občas zůstane žhavé ložisko.


Jakou techniku hasiči nasazují? Používají se i jiná hasiva, než voda?
Jiná hasiva se nepoužívají. Do vody se může přidat smáčedlo, což je něco jako jar na nádobí. Způsobuje pokles povrchového napětí vody, voda lépe přilne k hořícímu materiálu, více ho ochladí a lépe proteče dovnitř hořící vrstvy. Nejběžnější technikou je cisternová automobilní stříkačka, která si s sebou veze kolem osmi kubíků vody. Proto na místo povoláváme sbory dobrovolných hasičů. V poslední době se prosazuje menší průměr hadic. Používáme průměry B na dopravní vedení vody, C je útočný proud o průměru 52 milimetrů. Začínáme používat i proudy D, které známe z nástěnných hydrantů. Oproti typizované dvacetimetrové hadici s velkým průměrem mají výhodu, že obsahují méně vody a jsou lehčí. Nemusí s nimi manipulovat dva lidé, aby s nimi vůbec pohnuli.


U rozsáhlých požárů pomáhá i letecká technika..
Přes operační středisko si můžeme vyžádat policejní vrtulník, který je uzpůsobený na zásah při požárech v přírodním prostředí. Je vybavený závěsným vakem, do kterého lze nabrat asi 700 litrů vody. Velitel zásahu, který spolupracuje s pilotem, ho pak navede k jednotlivých shozům. Vak lze plnit dvěma způsoby: pilot nabere vodu přímo z hladiny například rybníka tak, že klesne, až se vak ponoří a naplní se vodou. Nebo, aniž by přistál, položí vak na zem, kde ho hasiči za několik vteřin naplní speciálními proudnicemi z cisterny a vrtulník opět odlétá na požářiště. Způsob plnění se volí podle vzdálenosti zdroje vody. Vrtulník samozřejmě nenahradí pozemní práci při hašení, ale pomáhá nám zamezit šíření korunového požáru, nebo při silném větru.

Nejhorší, co může nastat, je prudce se šířící korunový požár, neboli ohnivá smršť, kde nepomáhají klasické hasicí postupy. Co se v takovém případě dělá?
Já jsem za 18 let praxe u hasičů takovou katastrofu nezažil, takže nemohu mluvit o osobní zkušenosti. Ale v takové situaci záleží na strategickém rozhodnutí. Část lesa se může nechat vyhořet, aby hasiči měli určitý náskok na vytvoření průseku. Existuje i metoda protipožáru. Založí se druhý požár, na místě, kam se první oheň šíří. Samozřejmě přísně kontrolovaný, který se později uhasí. Postupující původní oheň pak už nemá co trávit. Je to druh bariéry. Naštěstí nevím o případu tak rozsáhlého požáru u nás, který by tuhle metodu vyžadoval.


A jaký největší požár jste zažil vy osobně?
Začátkem 90. let vznikl požár ve Lhotě u Dřís. Hořelo tam přes dvacet hektarů lesa, který jsme hasili celkem asi pět dnů. Těžké a namáhavé hašení bývá na Kokořínsku, kde ho terén znesnadňuje, což je velice náročné na fyzickou kondici. Vyběhnout třikrát za sebou strmý kopec, to už si nějaké síly vyžádá. Tatra se po lesní cestě dostane na určité místo, odkud už to dál nejde. Pak se hadicové vedení ručně tahá někdy i stovky metrů.


Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů?
Nejdřív bych chtěl vyvrátit jeden dost rozšířený mýtus. A to, že požár může vzniknout od odhozené lahve. Protože sklo, které je schopné zapálit nějakou hořlavou látku, musí mít v sobě čočku o velikosti pěti dioptrií. A sklo musí být navíc od materiálu v určité vzdálenosti, aby vytvořilo správné ohnisko, kde se soustředí sluneční paprsky.
Čili ta lahev by se musela vznášet asi 30 centimetrů nad zemí. Proto neberu vážně nikoho, kdo se mi snaží namluvit, že požár vznikl od pohozené lahve od piva. Mohl by to způsobit snad jen určitý druh laboratorního skla, ale kdo ho pohodí v lese?


Čočka ale umí zapalovat. Když si děti vezmou doma lupu a jdou zkusit na kraj lesa, jestli s ní zapálí suché jehličí ...
Samozřejmě, hry dětí jsou jednou z častých příčin požárů v přírodě. Další je nedbalost, kouření, rozdělávání ohňů v lese. V naprosté většině mohou za požáry lidé sami.

24.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 450 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Energetický/á manažer/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -zmapování a vedení přehledu energetického hospodářství města, objektů a infrastruktury, parametrů a ukazatelů jejich energické náročnosti, - hledání a vyhodnocování možnosti úspor a možných opatření směřujících ke snižování energetické náročnosti, k řízení a regulaci spotřeby energií a medií,, - hodnocení, analyzování stavu energetické náročnosti a podílení se na zpracování podkladů pro záměry investičních opatření (akcí) ke snižování energetické náročnosti apod., , Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu, bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, - prokazatelný zájem o danou problematiku včetně její znalosti a orientace v souvisejících právních předpisech, analytické a koncepční schopnosti, schopnost týmové práce, velmi dobré komunikační, organizační a prezentační schopnosti, velmi dobrí znalost práce s MS Office, řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, , Přihláška musí obsahovat: přesné označení výběrového řízení; jméno, příjmení, titul; datum a místo narození; státní příslušnost; místo trvalého pobytu; název funkce, o kterou se uchazeč uchází, datum a podpis., K přihlášce se připojí tyto doklady: strukturovaný životopis, ověřená kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, Termín doručení přihlášek:14.7.2018 do 10 hod., Adresa doručení přihlášky: Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru, 276 01 Mělník.. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 12 500 Kč

Účetní všeobecní Účetní/administativa. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - administrativní činnost a účetnictví, Požadujeme: chuť se v tomto oboru dále vzdělávat, znalost práce s excelem a tabulkami vítána (zaškolení), ochota dojíždět za klienty (není podmínkou, lze pracovat v kanceláři), Nabízíme: obědy, homeoffice, Kontakt: osobní schůzka každý čtvrtek Mlékojedy 129, Neratovice, telefonicky každý den do 21:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Trifoil rationalis s.r.o., Hlavní, č.p. 129, 277 11 Neratovice. Informace: Hana Vernerová, +420 724 793 305.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči nákladního vozu/dodávkového vozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -řidičský průkaz sk.C - kontejner s hydraulickou rukou, rozvoz stavebních materiálů, praxe výhodou , Nabízíme: mobilní telefon, Kontakt: telefonicky po-pá 7:00-18:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Fabrealstav, s.r.o. - všetaty, Pod Strání, č.p. 44, 277 16 Všetaty. Informace: Ondřej Fabian, +420 777 750 350.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Internisti 32 549 Kč

Lékaři v interních oborech Lékař na neurologickou ambulanci. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32549 kč, mzda max. 49544 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie , -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvázek, -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), -práci v úspěšné nemocnici se stabilním zázemím renovované mezinárodní společnosti, , 5 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, -zájem o práci v příjemném prostředí, -odpovědnost a rozhodnost, -vstřícný přístup k pacientům, -ochota podílet se na chodu a prestiži nemocnice, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedním z hráčů, který využil volného přestupu, je Libor Tomášek. Ze Pšovky zamířil do mělnické EMĚ.

Sazené uteklo sedm hráčů! V klubu netuší, jakou soutěž hrát

Ilustrační foto

Druhá hokejová liga má nový model

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Mezi hvězdami vinobraní budou Lucie Bílá nebo Slza

Mělník – Blíží se největší akce celého Mělnicka. Mělnické vinobraní startuje už po prázdninách.

Dotaci na Čapí hnízdo prý firma dobrovolně vrátí

Střední Čechy – Ke zlomu zřejmě dospěje handrkování o dotaci na výstavbu multifunkčního kongresového centra na Benešovsku, označovaného jako „farma“ Čapí hnízdo a spojovaného se jménem současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten kvůli okolnostem získání dotace z Regionálního operačního programu v roce 2008 čelí společně s dalšími šesti lidmi včetně nejbližších členů rodiny trestnímu stíhání (původně byla dokonce stíhána 11členná skupina). Kauza, která je zatím na úrovni vyšetřování vedeném hospodářskou kriminálkou pražské policie, vyvolává značný rozruch na české politické scéně.

Počet Středočechů vzrostl podle statistiků o 3421

Střední Čechy – Střední Čechy zůstávají nejlidnatějším krajem v rámci republiky. Nejnovější údaje Českého statistického úřadu za první kvartál letošního roku připomínají, že k 31. březnu měl kraj 1 356 216 obyvatel. Alespoň pokud jde o lidi, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu; ve skutečnosti je těch, kteří mají ve středních Čechách domov, více.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT