Pár týdnů po zprávě, že středočeští zastupitelé schválili generální rekonstrukci zdevastované komunikace II/101, vedoucí Libiší a Neratovicemi, přišla zmrazující informace: kraj neví, jestli bude mít na opravy peníze.

Sdělení z odboru dopravy krajského úřadu zveřejnil libišský starosta Zdeněk Mráz na posledním zasedání zastupitelstva vesnice. „Píšou nám, že veřejná soutěž na prováděcí firmu byla zrušena, krajský úřad provádí finanční bilanci a až poté se uvidí, zda se akce bude realizovat,“ uvedl libišský starosta.
Znamená to, že kraj v současné době na rekonstrukci povrchu nemá peníze. O ekonomických potížích kraje se na libišském zasedání zmínil i místní radní Vladimír Vávra. „Téměř všechny peníze směřují do zdravotnictví, takže nám seškrtali i žádosti o dotace,“ poznamenal.

Silnice II/101, která vede celou Libiší a centrem Neratovic přes náměstí Republiky až do Lobkovic, se postupně jmenuje Mělnická, Mládežnická a Kostelecká.

Povrch asi čtyři kilometry dlouhé vozovky je už řadu let v katastrofálním stavu. Hluboké výtluky ztěžují jízdu všem účastníkům silničního provozu a spáče v domech podél silnice nad ránem budí rachot kol nákladních vozů v dírách. Od jejich podvozků navíc létá dešťová voda na fasády domů.
Celková rekonstrukce komunikace by podle loňských odhadů měla stát zhruba dvacet milionů korun.

Pavel Schebesta