Příznivci Petrova cechu se sešli u Černíku a Jezera ve Mšeně, kde pro ně členové tamního rybářského spolku připravili tradiční jarní rybářské závody. Dopoledne patřily břehy obou rybníků lovcům do patnácti let, které dvě hodiny po poledni vystřídali zkušenější a starší rybáři.

Závodům letos podle jednoho ze členů spolku Jana Krúpy po letech přálo i počasí.

„Potěšila nás účast dětí. Letos se jich přihlásilo třiadvacet, což je pěkné číslo. Rekord máme pětatřicet dětí, ale to bylo v dobách, kdy děti chodily více ven a na ryby. Teď mají většinou jiné zájmy," řekl Jan Krúpa, podle něhož se rybářské závody na mšenských rybnících konají zhruba od roku 2000. Pět let před tím ve Mšeně rybářský spolek obnovili.

Závodníků prý bývá o něco méně než v předchozích letech také kvůli tomu, že dříve v okolí nebývalo tolik závodů. „Ve stejném dni se jen na Boleslavsku konaly nejméně tři, další byly v Lužci nad Vltavou," připomněl mšenský rybář.

Ze třiadvaceti mladých rybářů se tentokrát nejlépe dařilo Jiřímu Librcajtovi, který vylovil v součtu přes šest kilogramů ryb. Na druhé místě se čtyřmi a půl kilogramy skončil Matěj Vokolek a třetí místo obsadil Petr Ketner, který vylovil o šestnáct deka ryb méně.

Mezi dospělými rybáři, kterým patřilo odpoledne, se jako nejúspěšnější rybář závodů představil Josef Ketner mladší, který členům rybářského spolku předložil ryby vážící celkem 13,27 kilogramu. Hodnotu 12,6 kilogramu váha ukazovala v případě druhého Tomáše Váni a přes devět kilogramů ryb z vody vytáhl třetí Karel Říha.

Sumec z Jezera skončí v udírně, říká mšenský rybář Jan Krúpa

Mšenské rybníky Černík, Jezero a Blížka mají na starosti členové Rybářského spolku Mšeno. Několikrát do roka sekají travnaté břehy, opravují svůj domek na hrázi a samozřejmě se také snaží, aby měli ostatní příznivci rybaření co lovit.
Rybářské závody Mšeno.
Podle jednoho ze mšenských rybářů Jana Krúpy má spolek v současné době zhruba dvacet členů, mezi které letos přišli další tři. „Jsou to hoši do třiceti let, takže jsme za ně rádi," řekl Jan Krúpa, který při letošních jarních závodech čepoval dospělým návštěvníkům pivo.
Ve mšenských rybnících se prohánějí nejen kapři, karasi a cejni, ale společnosti jim dělají i štiky a sumci. „Na Jezeře máme obrovského sumce, který už nám tam dělá neplechu. Požírá dost ryb a likviduje mláďata divokých kachen, které nám tu hnízdí," vysvětlil Jan Krúpa.
Ačkoli jsou dravé ryby do poloviny července hájené, na jezerního obra udělali rybáři výjimku. Až ho někdo uloví a vyfotí se s ním, půjde do spolkové udírny.

Mšenští rybáři každoročně ve svém revíru vysadí dva metráky mladých kaprů. Štiky už ale nekupují. „Když někdo z nás nějakou chytí, většinou ji sem přiveze jako novou krev," připomněl rybář, podle něhož už se štiky ve mšenských vodách samy vytřely. „Ryby kupujeme za peníze, které vyděláme prodejem povolenek nebo na závodech. V podstatě všechno, co vyděláme, jde zpátky do ryb nebo do vybavení, jako jsou například stoly, stan a další věci," poznamenal Jan Krúpa.

Rybářský spolek Mšeno každoročně organizuje několik akcí pro veřejnost. „V květnu pořádáme závody pro děti a pro dospělé. Další jsou pak o posledním srpnovém víkendu, což je takové rozloučení s prázdninami. Před Vánoci na hrázi prodáváme kapry. Lidé si je u nás mohou objednat a nemusí nikam jezdit, což si chválí," doplnil rybář.