Ekologickou havárii, kvůli které uhynuly ve mšenském rybníku Černík asi čtyři metráky ryb, způsobil hydraulický olej. Prvotní domněnky o úniku této látky do rybníka se potvrdily poté, kdy veterináři získali výsledky rozborů uhynulých ryb, vody a zeminy.

Hydraulický olej se do rybníka zřejmě dostal z nákladního automobilu. Vinou drobné technické závady, kdy samovolně praskla manžeta, odtekla část oleje na silnici. „Auto bylo od rybníka zaparkované asi sto padesát metrů a vyteklo maximálně pět litrů oleje,“ uvedl majitel vozu, který si nepřál být jmenován. Zkázu pak dokončil vytrvalý déšť, který ropnou látku spláchl do vody. Kolik oleje ale opravdu uniklo, je prozatím otázkou.


Přestože se jedná o neštěstí, které negativně zasáhlo do zdejšího vodního ekosystému, šance na obnovu života v rybníku je velká. Potvrdil to vedoucí mělnického odboru životního prostředí Ctirad Mikeš: „Tato ropná látka je přírodního charakteru. Je tudíž odbouratelná přirozeným způsobem, na kterém se významně podílejí mikroorganismy. Příroda si s tím dokáže poradit, je to jen otázkou času.“

Případem se již od počátku zabývají policisté. Starosta města Martin Mach podal vzápětí po havárii trestní oznámení. „Z odboru životního prostředí přišly první výsledky šetření, které potvrdily přítomnost ropné látky ve vodě,“ řekla mluvčí Okresního policejního ředitelství v Mělníku Markéta Johnová. Nyní podle jejích slov čekají policisté na vyčíslené škody od rybářů a na vyjádření zástupců města Mšena. Teprve poté se rozhodnou, zda se viník dopustil trestného činu nebo pouze přestupku.

Rybáři vyčíslili škody v řádu desetitisíců. „Tato částka by měla pokrýt náklady nejen za mrtvé ryby, ale také za spotřebovanou elektřinu nebo na zaplacení dobrovolníků, kteří si ve své práci museli vzít neplacené volno,“ upřesnil místopředseda rybářského spolku Radek Sobotka.

Místní rybáři dosud ještě neměli čas si odpočinout. Stále likvidují zbytky ropných skvrn, které se teď už v menší míře na rybníku vyskytují, a zachraňují poslední živé ryby.