Řidiči projíždějící Neratovicemi, kteří rádi šlápnou na plyn a zákonem stanovenou maximální rychlost padesát kilometrů za hodinu v obci berou pouze jako doporučení, budou nejspíš už brzy nemile překvapení, až jim domů přijde pozvánka ke správnímu řízení. V horizontu týdnů totiž začnou nově instalované radary měřit rychlost na několika místech ve městě.

Neratovická starostka Lenka Mrzílková potvrdila, že měření v ulicích Kostelecká a Pražská by mohlo být zkušebně spuštěno v květnu. „Instalace radarů, které budou rychlost aut měřit při průjezdu určitým úsekem, je připravená," připomněla s tím, že výsledky měření rychlosti projíždějících aut zpracují městští policisté, kteří zaznamenané přestupky následně předají k dořešení úřednicím odboru správních činností a dopravy.

Chodci na silnici

Lokality v Lobkovicích a Byškovicích byly pro zahájení úsekového měření vybrány z důvodu zvýšení bezpečnosti a zklidnění dopravy.

„V Lobkovicích směrem na Kostelec nad Labem stále probíhá nová výstavba, přitom tam ale ještě nejsou dostavěné chodníky. Lidé se proto pochybují po silnici," popsala Lenka Mrzílková a dodala, že v případě příliš rychlé jízdy Kosteleckou ulicí mají problém i řidiči, kteří vyjíždějí z bočních uliček. „V Byškovicích se zase pohybuje spousta chodců díky integrovaným autobusům, které tam mají své zastávky," připomněla.

Pozor si budou muset dávat také automobilisté, kteří do Neratovic vjíždějí ulicí U Závor. V té už je několik měsíců instalovaný zpomalovací semafor, nyní k němu přibylo i zařízení, jež bude snímat řidiče, kteří přes něj projedou na červenou.

Radary v pronájmu

Měřící a snímací zařízení si město podle starostky pouze pronajme, nebude je kupovat.

„Kdyby došlo ke změně zákona a naši strážníci přišli o možnost měřit rychlost aut ve městě, byly by nám tyto přístroje k ničemu," vysvětlila s tím, že zpočátku budou radary ve zkušebním provozu. Ostré měření, které může vyústit až ve správní řízení, přijde na řadu o něco později. „Lidé se o zahájení úsekového měření včas dozvědí z městského zpravodaje a informačních cedulí umístěných v daných lokalitách. Každopádně kdo pojede slušně a bude dodržovat nejvyšší povolenou rychlost, tomu žádný postih nehrozí," uzavřela Lenka Mrzílková.