Na části akce, zaměřené na dopravu, se podílel i vrtulník policejní letky. Například nad silnicí první třídy číslo 16, která vede od Mělníka k dálničnímu nadjezdu u Nové Vsi, sledovali policisté především předjíždění. A nemuseli čekat dlouho. Řidičů, které plná čára ve spěchu nezajímá, bylo dost. Předjížděli klidně i na křižovatkách, nebo se snažili rychle předstihnout už předjíždějící auta.

Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého bylo nejčastějším přestupkem překročení stanovené rychlosti. Ze 393 kontrolovaných řidičů jich závodilo čtyřiatřicet. Dvacet z nich zaplatilo na místě pokutu, dohromady přišli o pětadvacet tisíc korun.

Další dva řidiči před jízdou popíjeli, šest nemělo zapnuté bezpečnostní pásy, deset jich vyrazilo na cesty v autech v nevyhovujícím technickém stavu a tři neměli doklady o pojištění odpovědnosti.

Celkově zaplatilo sedmaosmdesát provinilých řidičů za přestupky skoro sedmdesát tisíc korun. Další čeká správní řízení.

A čtyři šoféři se dokonce dopustili trestných činů. „Tři řídili motorová vozidla bez řidičského oprávnění a jeden pod vlivem návykové látky,“ doplnil Tichý.

Dopolední část akce byla zaměřena na kontrolu lesních a polních cest, po kterých se rádi prohánějí jezdci na čtyřkolkách nebo crossových speciálech. Dokážou přitom vážně poškodit lesy i pole.

Ve vytipovaných lokalitách se sice tentokrát žádné stroje tohoto typu neobjevily, další kontroly ale budou podle policistů následovat.

Do bezpečnostního opatření Romana, které pokračovalo od rána dalších jedenáct hodin až do večera, se vedle vrtulníku zapojilo čtyřicet policistů a kriminalistů.