Cílem interaktivního projektu, který už třetí rok nabízí dětem kolem patnácti let věku Dům dětí a mládeže v Mělníku, je především dát mládeži možnost osvojit si netradičním způsobem základní znalosti o možnostech přenosu viru HIV i o ochraně před nežádoucím těhotenstvím.

Podle pedagožky volného času Lenky Loučkové projekt podporuje Národní program pro podporu zdraví a Národní program boje proti AIDS. „Při realizaci Hry proti AIDS spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí, kterou v Mělníku zastupuje Anna Stehlíková, se Státním zdravotním ústavem a také s mělnickým gymnáziem," připomněla Lenka Loučková.

Studenti jako moderátoři

Právě gymnazisté, obvykle studenti a studentky septimy, případně sexty, se každý rok ujímají rolí moderátorů na jednotlivých stanovištích Hry proto AIDS. „Gymnazisté jsou velice šikovní, někteří se k nám po první zkušenosti další rok vracejí, pokud jim to škola umožní," uvedla pedagožka s tím, že pro děti je příjemnější, když si s nimi o osobních, v některých případech až intimních věcech povídají jejich vrstevníci, než kdyby na místě moderátorů stáli dospělí.

Každé setkání je určeno jedné třídě, obvykle se jí zúčastní dvacet až třicet žáků, kteří jsou rozděleni do pěti skupin, v ideálním případě smíšených. V průběhu programu se všechny skupiny postupně vystřídají na pěti různých stanovištích, na kterých se dozvídají spoustu informací, ale také musí prokázat svou šikovnost, vynalézavost i znalosti. U každého stanoviště stráví čtvrt hodiny.

Na prvním stanovišti si žáci ověřují a prohlubují své znalosti o způsobech přenosu infekce virem HIV. Druhé patří přehledu o různých antikoncepčních metodách a jejich účinnosti nejen při zábraně početí, ale také při prevenci pohlavně přenosných infekcí. Účelem třetího stanoviště je prostřednictvím otázek pomoci účastníkům formovat osobní postoje k partnerskému vztahu, sexualitě a ochraně před HIV. Na dalším stanovišti se žáci učí vyjádřit své pocity a situace, které se vztahují k lásce, partnerství a sexualitě takzvanou řečí těla. Cílem poslední zastávky je navodit u dětí pocit tolerance a pochopení osob infikovaných virem HIV, případně odstranit některé předsudky a mylné názory na AIDS.

Nové informace 
pro každého

Toto stanoviště měla včera ráno na starosti Kristýna, studentka septimy Gymnázia Jana Palacha v Mělníku. Jak sama uvedla, díky své roli moderátorky Hry proti AIDS se dozvěděla informace, které do té doby neznala.

„Dřív jsem si myslela, že život s touto nemocí musí být hrozně těžký. Že ti lidé nesmí onemocnět ani se stýkat s jinými lidmi. Ale zjistila jsem, že pokud se léčí, je jejich život vlastně úplně normální," popsala s tím, že všeobecné povědomí veřejnosti o nemoci AIDS a lidech, kteří jsou HIV pozitivní, je nesprávné. Pro celý program pak měla pouze slova chvály. „Je to přínosné a do života opravdu užitečné. Účastníci se naučí nejen to, jak se chovat k lidem, kteří nemoc AIDS mají, ale i co mají dělat, pokud ji sami dostanou," připomněla mělnická studentka.

Hra by nebyla hrou, kdyby na její účastníky na jejím konci nečekala nějaká odměna.

„Žáci se za svou snahu dočkali sladkých cen, které nám věnovala Jaroslava Brabcová z místního odboru sociálních věcí a zdravotnictví," řekla Lenka Loučková, „děti obdržely také informační materiály od autorů českého projektu."

Pouze dva kusy 
v Česku

Hra proti AIDS vznikla v Německu, do Česka se dostala na konci devadesátých let v rámci příhraniční spolupráce. Její česká podoba vychází z potřeb a možností Česka, předností je mobilita, jednotnost výtvarného zpracování a jednoduché využití v terénu. Hlavním a možná i jediným negativem pak je skutečnost, že pro ty, kteří by projekt rádi organizovali a nabídli školám, jsou k dispozici pouze dva exempláře.

„Uvažujeme o tom, že bychom projekt realizovali například dvakrát ročně, ale máme v tomto směru velmi omezené možnosti. V celé České republice jsou totiž pouze dva kusy Hry proti AIDS, která je tak neustále v oběhu," připomněla Lenka Loučková.