Pětiletý pes Rocky byl odcizen z Mělnického útulku. Antonína B. a Sandru V., kteří psa bez svolení odvedli se nedaří vyhledat pracovníkům útulku ani policii. Útulek po Rockym pátrá již více než měsíc a skrze facebookové stránky žádá o pomoc s hledáním veřejnost. „Zkoušeli jsme zloděje kontaktovat telefonicky, i zprávami před Facebook, ale už nemáme žádnou odezvu,“ říká Jaroslava Tichá, předsedkyně spolku.

S krádeží psů půjčených na venčení nemá útulek naštěstí zkušenosti. Rocky je první takto odcizený pes. „Vždy si od zájemců bereme údaje z občanského průkazu a telefonní čísla a žádáme o uvedení místa pobytu. Stejně tak u dobrovolníků, kteří chodí psy pouze venčit. Venčitelé absolvují vstupní rozhovor, a vždy s nimi dopředu sepisujeme smlouvu, na základě informací z občanského průkazu,“ vysvětluje Tichá.
Rocky je kříženec pinče s krysaříkem. Má špatnou zkušenost s lidmi a tak je velice nedůvěřivý. I proto se rozhodli pracovníci z útulku klást na zájemce větší nároky. „U každého psa máme ve smlouvě, že si během jednoho roku nárokujeme možnost kontroly toho, jak se mu daří. Což není možné, pokud nevíme, kde noví majitelé se psem pobývají,“ komentuje Tichá. 

Nejprve se mladý pár kontaktovat podařilo, dokonce zaslali dvě fotografie nejen psa, ale i Sandry V. Dle těchto fotografií se ozvalo několik příznivců útulku, aby jmenovali místa, kde psa s novými „majiteli“ potkali. Tichá na základě toho nechala prověřit ubytovny na Praze 8, ale pejska se stále nepodařilo nalézt.

Někteří komentující pod facebookovým příspěvkem nerozumí tomu, proč se útulek s fotografiemi nespokojí. „Vypadá, že se má dobře, asi lepe než v útulku. Asi měli problém s adopčním poplatkem. Škoda jen, že pejsek bude znovu nešťastný, až jim ho vezmou. Lidi vzpamatujte se a zkuste útulek kontaktovat a nějak se domluvit. Nenechte ho znovu trpět. Držím drobkovi palce,“ komentuje například Lucie Fenclová z Kolína. Tichá oponuje tím, že adopční příspěvek činí 700 korun a slouží například na pokrytí nákladů s očkováním. „Nemáme jistotu, že je pes v pořádku,“ říká Tichá. 

Občanské průkazy bohužel nejsou dostatečnou pojistkou toho, že se jejich držitele podaří nalézt. „Policie se vypravila na místa trvalého bydliště tohoto páru, ale ten tam již nepobývá. Ani jejich příbuzní neumí říct, kde právě jsou,“ konstatuje Tichá a dodává, že pokud se Rockyho podaří získat zpět, tomuto páru adopce nebude umožněna. Nedá se považovat za důvěryhodný. 

Martina Ivanová