Podle radního Jindřicha Špergla bylo kácení, které proběhlo v období vegetačního klidu, nutné. Stromy byly ve špatném stavu a navíc svými kořeny nadzvedávaly povrchy chodníku i silnice, až byly značně hrbolaté a každým rokem stoupalo nebezpečí úrazu. „U většiny sakur byly přítomny nekrózy a houbová onemocnění,“ řekl o stavu sakur.

Fotogalerie: Sakury v Mělníku, když byly v plném květu

Fričova ulice po rekonstrukci bez stromů nezůstane. A našlo se řešení, které má zabránit dalším škodám způsobeným kořeny. „Jde o takzvaný švédský systém, kdy se dřeviny vysazují do substrátu umožňujícího jim prokořenit velký prostor, a tím zamezit nadzvedávání chodníků a vozovky," popsal Špergl systém, který je podle něj dobrým příkladem realizace modrozelené infrastruktury.

Ačkoli město avizovalo, že po kácení sakur najedou do ulice stavební stroje, dva měsíce už se v ulici nic neděje. „Správci inženýrských sítí neměli volné kapacity k zahájení prací. Nyní je termín zahájení prací stanoven na 17. června. Ulice projde kompletní rekonstrukcí za bezmála 11 milionů," řekl radní pro dopravu.

Rekonstrukce, která bude rozdělena do tří etap, zahrnuje obnovu chodníků, vozovky, vodovodu, kanalizace, vybudování parkovacích míst i podzemního kontejnerového stání. Nedojde k úplné uzavírce Fričovy, ale vjezd do ulice bude omezen.

„Místní obyvatelé budou mít kontakt na příslušné pracovníky stavby, se kterými budou moci řešit případné problémy. Za město bude pro styk s občany a institucemi určen pracovník oddělení správy a údržby komunikací pro operativní řešení případných problémů," dodal Špergl. K dokončení stavebních prací by mělo dojít v listopadu letošního roku.