„Všude kolem jsou černé skládky!“

S tímto tvrzením nyní přišel Jaroslav Zemánek z Mělníka, který má chalupu v Radouni. Ta patří pod Mělnické Vtelno.

„Nepořádek je navezený hlavně u silážních jam u polní cesty z Radouně směrem k Chorušicím,“ tvrdí Zemánek. Reportéři Mělnického deníku ihned vyrazili na místo jeho tvrzení prověřit a zjistili, že na místě se opravdu válí hromada odpadků, nádob od motorového oleje, automobilových součástek, igelitových pytlů, PET lahví a dalšího smetí.

„Máte pravdu, u silážních jam je opravdu černá skládka,“ potvrdila v pátek zjištění Deníku starostka Rašáková. „Podařilo se nám dokonce zjistit jednoho viníka. Byla jím chalupářka ze Zahájí. Nepořádek musela uklidit, jenže odvezla pouze ten, který prý sama navezla. Zbytek na místě stále zůstává a přiznám se, že obec tuto černou skládku neřeší,“ popsala situaci starostka.

Zato vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Mělník je rozhodně pro to, aby se se skládkou něco udělalo. „Vždy je levnější skládku odvézt, než ji tam nechat. Nejlepší je prevence. Pokud si třeba jen malé hromádky všimnou lidé, začnou na to místo přivážet i další odpady a úklid se pak prodraží,“ říká Ctirad Mikeš.

Podle Rašákové dokonce přibývá odpad i v keřích směrem na Chorušice. Tam už je prý ale sporné, zda odpad leží ještě v katastru Mělnického Vtelna nebo už v katastru Chorušic. Nepořádek se povaluje mimo dosah asfaltových silnic okolo poměrně špatné polní cesty, kam jen tak někoho nenapadne zajet. I z toho starostka usuzuje následující: „Myslím si, že černé skládky v těchto místech zakládají chalupáři.“

Ještě na jedno místo poblíž Radouně upozornil pozorný chalupář Zemánek. „U hřbitova v Radouni je černá skládka vytvořená přímo obcí ze suti, cihel a kamenů,“ tvrdí Zemánek. Suť mu sice nevadí, ale bohužel je impulzem pro další lidi, kteří na to místo pak přidávají větve, trávu a další věci. „Skládka suti je v tomto místě povolena, nikoliv však skládka odpadů,“ upozorňuje Mikeš z odboru životního prostředí.

Na suť u hřbitova má však starostka logické vysvětlení. „Tento prostor jsme naopak nechali upravit. Vysekali jsme metrové kopřivy, místo jsme zpevnili sutí a na ni ještě chceme navozit hlínu. Máme v plánu na toto místo odvážet bioodpad, kterého je teď v obci hodně,“ říká starostka.

Mělnické Vtelno nyní v rámci dotace získalo peníze na techniku upravující veřejnou zeleň, které se rozhodlo využít na nákup štěpkovače. Štěpky a trávu plánuje starostka skladovat právě na sutí zpevněném místě u hřbitova, v těsném sousedství bývalé retenční nádrže. „Prozatím necháváme místo přístupné, aby tam mohl kdokoliv bioodpad složit. Tráva ani suché větve vůbec nevadí. Mám ale zatím docela obavy veřejně vyhlásit, že tam lidé mohou bioodpad vyvážet. Natolik zase lidem nevěřím, že by tam skládali opravdu pouze bioodpad,“ vysvětluje svůj postoj Rašáková.

Svou nedisciplinovaností by tak lidé mohli přijít o místo, kde se mohou bioodpadu legální cestou zbavit. Starostka je totiž rozhodnuta, že pokud by se u hřbitova začalo objevovat i něco jiného než suché větve a tráva, prostor nechá oplotit. „Pak už by tato skládka bioodpadu sloužila pouze obecnímu úřadu a nikoliv veřejnosti,“ varuje Rašáková.

Přesto chalupář Zemánek tvrdí, že pod hřbitovem, v místě nyní vyschlého kalu a hned vedle sutí upraveného prostoru, se povalují například i pneumatiky. Nejsou však nyní pro přerostlé kopřivy vidět. Z kopřiv nyní vykukuje jen varovná cedule, která hrozí dvacetitisícovou pokutou tomu, kdo tam odpad přiveze. „Dnes vyschlý kal přitom dříve bývala jakási tůň, ve které žili například čolci či ryby,“ vzpomíná Zemánek. „A v retenční nádrži jsme se jako děti dokonce koupali,“ dodává něco, co dnes už není možné.

Suma sumárum – s černou skládkou u silážních jam obec nehodlá nic dělat. U hřbitova však chce zajistit lidem možnost odvážet někam bioodpad. Jak s touto možností lidé naloží a zda se vlastní vinou v tomto místě nedočkají plotu a zamčených vrátek, je už na nich. (Máte také tip pro Deník? Volejte 315 628 880!)