Podle Dagmar Hančové, spolumajitelky farmy Hanč, bude samosběr probíhat denně, dokud bude co sbírat. „Zákazníci si vyberou mezi odrůdami Belana, Marabel nebo červená Marizza,“ uvedla s tím, že odhadovaná doba sklizně je měsíc. „Zákazníky plánujeme denně informovat, v jaké časy jednotlivé dny bude samosběr probíhat,“ dodala.

Celková plocha, kde farmáři plodinu pěstují, je dvacet hektarů. „Úroda na to, že celý rok bylo poměrně sucho, je nadprůměrná. Plánujeme sklidit tisíc tun brambor. Je jich dostatek. Určitě se dostane na všechny,“ řekla Deníku Hančová. Dodala, že cena šla mírně nahoru. „Jeden kilogram vyjde na deset korun. To je pořád krásná cena za domácí brambory,“ upřesnila.

Samosběr brambor ve Vraňanech | Video: Alena Hedvíková

Na samosběr do Vraňan se vydala i Tereza R. z Českého Brodu. „Jezdíme pravidelně už několik let. Dnes jsme nasbírali během dvou hodin patnáct pětadvacetikilových pytlů,“ sdělila návštěvnice. O samosběru se prý dozvěděla z facebooku farmy. „Brambory z Vraňan nám chutnají, u nás ani o žádném samosběru nevíme,“ podotkla.

Sbírají se okurky, cibule i dýně

Samosběr brambor je na samém začátku. Místo sběru může některé zákazníky překvapit. Pole se totiž nenachází přímo naproti prodejně, jak jsou lidé zvyklí, ale mezi obcí Vraňany a Vraňany nádraží. Cesta k samosběru je dobře značená ukazateli.

Cestou zpět z brambor můžou návštěvníci nasbírat ještě další druhy zeleniny. „Stále probíhá samosběr cibule, okurek, cuket i rajčat,“ zmínila Dagmar Hančová možnosti, které jsou stále aktuální. „Blíží se Halloween, probíhá také samosběr několik druhů dýní. Naši zaměstnanci stále sklízejí jahody - a budou zhruba do poloviny listopadu. Koupit si je mohou návštěvníci přímo na prodejně,“ zakončila spolumajitelka farmy.