Podle vyjádření ředitelky Centra seniorů Mělník Drahomíry Pavlíkové přišli pomoct i ti zaměstnanci, kteří měli mít dnes volno. „Jsme si vědomi toho, že pomoc je potřeba, poněvadž stejná situace může potkat každého z nás. Pro klienty sanatoria máme zajištěné léky do úterý, ale dlouho zde zůstat nemohou,“ uvedla ředitelka.

Provizorní zázemí pro nečekané návštěvníky bylo vytvořeno v tamní jídelně. „Situace je nekomfortní i pro naše klienty,“ dodala Pavlíková, která zároveň potvrdila, že by klienti Amfionu měli být v pondělí převezeni zpět do sanatoria. „Zatím není jasné, v jakém stavu je jejich objekt po požáru,“ dodala.

Centrum seniorů Mělník pomáhá lidem z Amfionu | Video: Alena Hedvíková

Aby měli klienti sanatoria kde spát, museli zaměstnanci CSM vyklidit jídelnu a sehnat lůžka. „Museli jsme zajistit nejen polohovací postele, ale i matrace, přikrývky, povlečení, inkontinenční pomůcky a další potřebné věci pro lidi s demencí,“ uvedla Jana Hostáková, vedoucí sociálního, aktivizačního úseku a PS. Zaměstnanci budou pečovat o šestnáct lidí. Další z evakuovaných klientů se přesunuli domů a tři převzaly rodiny.

Deník se pokusil kontaktovat Jaroslava Novotného, ředitele Amfion sanatoria, avšak vyjádřit se odmítl. „Nemám pro vás žádné informace,“ uvedl v krátkosti Novotný. V jakém stavu je objekt, kde dnes vypukl požár, není jasné.

„K posouzení stavu stavby byl přizván statik. Škoda podle prvních odhadů přesáhne jeden milion korun, hodnota uchráněného majetku byla vyčíslena na deset milionů,“ uvedli Ladislav Holomčík za středočeské hasiče.