„Pokud bych uspěl ve volbách a dostal se do poslanecké sněmovny, svou pomoc v mělnickém regionu bych zaměřil na handicapované,“ říká kandidát za stranu Věci Veřejné Jiří Bohun z Neratovic. „Sám jsem totiž už dva roky upoután na invalidní vozík a vím, jak složité to handicapovaní lidé mají. Zasadil bych především o to, aby například ve všech veřejných institucích byly bezbariérové vstupy,“ vysvětluje.

Pětačtyřicetiletý Jiří Bohun je v hlasovacím lístku strany až sedmý odspodu. Ještě před čtyřmi lety by neměl reálnou šanci se do parlamentu dostat. Teď díky iniciativě, nazvané Defenestrace 2010 – kroužkujte ty dole, jistou naději má.

Jde o poměrně jednoduchý a logický systém, se kterým přišli jaderný fyzik František Janouch a spisovatelka Lenka Procházková. Ti české voliče vyzývají, aby dali preferenční hlasy posledním čtyřem kandidátům na zvolené kandidátce, protože u nich je nejnižší pravděpodobnost, že už jsou zapojeni do korupční mašinerie. A navíc to jsou obyčejní lidé.

Pokud totiž kandidáta na jedné z posledních příček hlasovacího lístku zakroužkuje nejméně pět procent voličů, skokem postoupí ze spodního místa vzhůru a získá mandát v poslanecké sněmovně.

Čím více takových skokanů bude, tím více předních politiků o parlamentní křesla přijde. Iniciativa dále vybízí k tomu, aby se voliči rozděli na takzvané pátečníky a sobotníky. Ti, co půjdou volit v prvním dni, mají zakroužkovat čtyři poslední kandidáty. Ostatí voliči, kteří se k urnám chystají až v sobotu, mají podle Janoucha svůj hlas dát pátému, šestému, sedmému a osmému politikovi od konce.

K iniciativě, která nabádá k výměně politických lídrů, se už přihlásily tisíce lidí z celé České republiky. patří mezi ně i Zdeněk Cyrkva z Mělníka. „Volím odjakživa stejnou politickou stranu, ale její současné vedení mi už nevyhovuje. Rozhodl jsem se proto akci podpořit a dát své hlasy méně profláknutým kandidátům,“ řekl Cyrkva.

Redaktoři Mělnického deníku oslovili kandidáty z regionu, jejichž jména jsou právě na spodních příčkách volebních lístků. Někteří z nich jsou tam pouze do počtu. To ale redaktorům potvrdila jediná kandidátka. Žena z malé vesnice na Mělnicku, která je na volebním lístku pravicové strany sedmá odzadu.

Další kandidáti z takzvaných nevolitelných míst mají jasné představy o svém působení v parlamentu.

Například kandidát za Českou stranu sociálně demokratickou Antonín Seidel z Kralup nad Vltavou by se rád věnoval otázce dopravy, nebo rozvoji obcí. „V parlamentu bych se chtěl věnovat nejdůležitějším tématům mělnického regionu. Mezi ně patří například výstavba obchvatů ve městech, omezení tranzitní dopravy, plánované rozšíření letiště ve Vododochodech, které většinu tamních obyvatel trápí, a také rozvoj obcí,“ vyjmenoval čtyřiadvacetiletý vysokoškolský student Antonín Seidel své politické priority.

Dopravní přetížení ve středních Čechách by si konečně zasloužilo řešení i podle dalšího Kralupana, kandidáta za Komunistickou stranu Čech a Moravy Stanislava Hejduka. Nejen proto, že pracuje jako dopravní technik a dispečer.

Čtyřiačtyřicetiletý Vladimír Wasyliw ze Mšena, který kandiduje za Občanskou demokratickou stranu, by se zase zaměřil na školství. Je to totiž obor, ve kterém působí celý život. „Orientoval bych se na školství, protože to potřebuje opravdu zásadní změny,“ řekl Wasyliw.

Za zklamání voličů by odmítnutí mandátu považovala také starostka Konětop Alena Šelingová z Křesťanské demokratické strany. „Má pomoc v parlamentu by se týkala témat spojených především se školstvím a zdravotnictvím,“ prozradila své politické priority Šelingová.

Otázky pro kandidáty politických stran z Mělnicka
1. Přijal(a) byste mandát v poslanecké sněmovně v případě, že obdržítedostatečný počet preferenčních hlasů?
2. Odešel byste bez váhání ze zaměstnání?
3. Jak chcete ve sněmovně pomoci mělnickému regionu?
ODPOVĚDI KANDIDÁTŮ ZE SPODNÍCH PŘÍČEK HLASOVACÍCH LÍSTKŮ

Jiří Bohun
směnový mistr
44 let, Neratovice
Věci Veřejné

1. Pokud bych byl zvolen, tak bych do parlamentu vstoupil.
2. Samozřejmě.
3. Pokud bych uspěl ve volbách a dostal se do poslanecké sněmovny, svoju pomoc v mělnickém regionu bych zaměřil na handicapované. Sám jsem totiž už dva roky upoután na invalidní vozík a vím, jak složité to handicapovaní lidé mají. Zasadil bych především o to, aby například ve všech veřejných institucích byly bezbariérové vstupy.

Antonín Seidel
student
24 let, Kralupy
ČSSD

1. Pokud by mi voliči dali takovou podporu, místo bych přijal.
2. Právě dokončuji bakalářské studium. Kdybych měl začít pracovat v parlamentu, studoval bych dálkově.
3. Chtěl bych se věnovat důležitým tématům regionu. Například výstavbě obchvatů, omezení tranzitní dopravy, plánovanému rozšíření letiště ve Vododochodech, které většinu tamních obyvatel trápí, i rozvoji obcí.

Vladimír Wasyliw
ředitel soukromé firmy
44 let, Mšeno
ODS

1. Místo v poslanecké sněmovně bych přijal.
2. Zaměstnání bych byl určitě ochoten opustit.
3. Celý život pracuji ve školství, a tak by hlavním směrem, na který bych se chtěl orientovat, bylo právě školství, protože to potřebuje zásadní změny. V regionu je spousta problémů, ať už je to dopravní obslužnost nebo konkrétně na Mšensku rozvoj cestovního ruchu a vytváření pracovních míst.

Alena Šelingová
starostka
46 let, Konětopy
KDU–ČSL

1. Asi bych zklamala své voliče, kdybych to nepřijala.
2. Nedokážu to nyní říct. Řešila bych to až v případě, kdy bych stála před samotným rozhodnutím. Nevím, jaké jsou možnosti.
3. Týkala by se témat spojených především se školstvím a zdravotnictvím. Trápí mě systém školství. Nelíbí se mi například, že ze středních a vysokých škol vycházejí do praxe nepoužitelní lidé. Jsem také pro státní maturity.

Stanislav Hejduk
dopravní technik
54 let, Kralupy
KSČM

1. Pokud bych byl zvolen, místo v parlamentu bych samozřejmě přijal.
2. Dokázal bych se přeorientovat. Od devadesátého roku jsem totiž musel už čtyřikrát změnit zaměstnání.
3. Určitě bych řešil především otázku přetížení dopravy na Mělnicku i v celém Středočeském kraji a okolí Prahy. Jen ve středních Čechách je spousta míst, kde právě doprava trápí místní lidi nejvíce.

Jiří Bartoš
důchodce
62 let, Neratovice
DSSS

1. V případě mého zvolení za poslance parlamentu ČR bych místo vzal.
2. Jsem v důchodě, takže by pro mě zvolení neznamenalo žádný problém.
3. Pokusil bych se zachránit Českou republiku od vymazání z mapy Evropy. Chtělo by to začít státně šetřit, což by znamenalo ústavně zrušit zbytečný senát, citelně omezit finance pro parlament, zavést jediný státem kontrolovaný důchodový fond, instalovat jedinou zdravotní pojišťovnu a mnoho dalších úkonů. Celou poslaneckou kancelář bych nechal sestavit vedením DSSS.