Na Mělnicku bylo na sklonku letošního února o jednapadesát nezaměstnaných méně než před měsícem. Snížila se i nabídka volných pracovních míst o bezmála pět desítek.

Na každé pracovní místo nabízené zaměstnavateli nyní připadá v průměru 14,9 uchazeče, což je oproti lednu navýšení o jedenáct procent.

Volná místa nabízejí zaměstnavatelé už tradičně v dopravě. Shánějí devatenáct řidičů nákladních vozů pro tuzemskou dopravu a osm šoférů na zahraniční transport.

Uplatnění na trhu práce mají šanci nalézt také vyučení elektrikáři, zámečníci, instalatéři nebo automechanici. Velký zájem je mezi zaměstnavateli také o specialisty na obsluhu CNC obráběcích strojů. V aktuální nabídce jich společnosti shánějí rovnou pět.

Mělnický analytik trhu práce Josef Slavík Deníku potvrdil, že se počet lidí bez zaměstnání se v ůnoru mírně snížil.

„K poslednímu dni měsíce evidoval mělnický úřad práce 5345 uchazečů o zaměstnání, což je o jednapadesát méně než na konci ledna,“ konstatoval Slavík a dodal, že během února úřad práce nově zaevidoval 463 uchazečů o zaměstnání, ve stejné době evidenci opustilo 513 lidí. Více než desetinu nezaměstnaných představují lidé se zdravotním postižením.

Počet nezaměstnaných absolventů a mladistvých se podle Slavíka zvýšil. „V minulém měsíci úřad práce registroval 402 absolventů a mladistvých, což je o čtyři více než v předchozím měsíci,“ řekl Slavík a připomněl, že na konci února nabízel úřad práce 359 volných pracovních míst, tedy o osmačtyřicet méně než na sklonku ledna.

Zaměstnavatelé v minulém měsíci nově nahlásili sedmapadesát nových pracovních příležitostí. Míra nezaměstnanosti klesla o dvě desetiny procenta na rovných 9 procent.

Ve vesnicích a městech v mělnickém okrese se počet lidí, kteří jsou bez práce, hodně liší.

S mírou nezaměstnanosti, která vysoko překračuje regionální průměr, se už dlouhodobě potýkají v nejmenší vesnici Mělnicka, v Kanině s padesáti trvale žijícími obyvateli, kde dosahuje 31,6 procenta. Ještě hůře je na tom Kadlín s hodnotou o pět procent vyšší.

Vysoká čísla nezaměstnanosti úřad práce eviduje také v Tupadlech, Spomyšli, Dolní Zimoři nebo ve Vysoké. V těchto vesnicích přesáhla míra nezaměstnanosti dvacet procent. A kolem této hodnoty se pohybuje už několik měsíců.

Naopak ve Chvatěrubech, Všestudech, Kozomíně, Nedomocích a Dřínově je počet nezaměstnaných lidí nejnižší v celém regionu.

Nejnižší číslo úředníci evidují právě ve Chvatěrubech a Všestudech, kde nepracuje jen 5,4 procenta ekonomicky aktivních obyvatel. Další zmíněné vesnice s mírou nezaměstnanosti nepřesáhly hodnotu 6,5 procenta.