Celorepublikový průměr se na sklonku uplynulého měsíce zastavil na hodnotě 7,5 procenta, Mělnicko je na tom ale s mírou nezaměstnanosti o šest desetin procenta hůře.

Oproti lednu si ovšem region o jednu desetinu procenta polepšil.

Situace na pracovním trhu v minulém měsíci podle Kateřiny Sadílkové, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR, odpovídala běžnému vývoji na trhu práce. „Čísla jsou tentokrát mnohem pozitivnější, a to hned z několika důvodů. Přispívá k tomu mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst a samozřejmě ožívající ekonomika,“ konstatovala Kateřina Sadílková a dodala, že se s příchodem teplejšího počasí rozjedou sezonní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky. Nezaměstnanost by tak měla s největší pravděpodobností i nadále klesat.

Ke konci uplynulého měsíce mělnický úřad práce se svými dvěma pobočkami v Neratovicích a Kralupech nad Vltavou evidoval celkem 5876 lidí bez práce. Na každé volné pracovní místo tak připadalo zhruba devět uchazečů. Zaměstnání během února našlo 358 lidí. Na sklonku minulého měsíce úřednice v databázi pracovního úřadu evidovaly 666 volných pracovních míst. Z toho 239 pracovních nabídek měli šanci využít absolventi škol a 124 míst bylo určeno pro zdravotně nebo tělesně postižené.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 3081 žen, 234 absolventů škol a mladistvých. Mezi žadateli bylo i dvakrát tolik osob s postižením.

Na podporu v nezaměstnanosti měla přitom ke konci února nárok jen slabá čtvrtina žadatelů o zaměstnání.

V evidenci mělnického úřadu práce byli podle mluvčí úřadu Kateřiny Beránkové nejčastěji klienti se základním vzděláním nebo výučním listem. „Velkou část představovali mladí lidé mezi dvaceti a devětadvaceti lety a uchazeči starší padesáti let,“ přiblížila Kateřina Beránková a připomněla, že mezi uchazeči převažovali pomocní, nekvalifikovaní a stavební dělníci, pracovníci ve službách, prodeji, gastronomii nebo administrativě.

Zaměstnavatelé z Mělnicka mají podle aktuální nabídky pracovního úřadu největší zájem o údržbáře a zámečníky strojů a zařízení, kterých shánějí celkem pětadvacet. Šanci na práci má také deset zdravotních sester a stejný počet mechaniků speciální výbavy vozidel, kteří připravují vozy například pro záchrannou službu nebo policii. Poptávka po řidičích nákladních automobilů v poslední době není tak velká, jako bývala před několika měsíci. Řidičů shánějí firmy pouze dvanáct, z toho tři mají šoférovat autobusy.