Už druhý měsíc se v nabídce mělnického úřadu práce neobjevují téměř žádné nabídky pro nezaměstnané vysokoškoláky. Zaměstnavatelé jim nabídli v posledních čtrnácti dnech pouze jedno pracovní místo ve zdravotnictví.

Naopak největší možnosti uplatnění na trhu práce mají vyučení nebo nekvalifikovaní pracovníci. Šanci mají například kuchaři, detektivové v obchodech nebo řidiči nákladních aut. Smůlu mají také absolventi škol všech stupňů vzdělání a mladiství. V září jich mělnický úřad práce evidoval 447. Je to o 154 více než v srpnu.

Analytik trhu práce v Mělníku Josef Slavík uvedl, že v září bylo na mělnickém pracovním úřadě nahlášeno 4 712 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, tedy takových, kteří by mohli bezprostředně nastoupit do práce. „Během září bylo úřadem práce nově zaevidováno 790 uchazečů. Za stejné období ukončilo evidenci celkem 740 lidí,“ uvedl Slavík s tím, že peněžitou podporu v nezaměstnanosti pobíralo 1460 lidí. Ve srovnání s loňským zářím je to o sedm desetin procenta více. Snižuje se také nabídka volných pracovních míst.

„Úřad práce na konci minulého měsíce evidoval 415 pracovních nabídek. Je to o 11 méně než v srpnu,“ zdůraznil Slavík a dodal, že na jedno volné místo připadá v průměru 11,7 nezaměstnaných. Průměrná míra nezaměstnanosti celého mělnického okresu se v září vyšplhala na 8,3 procent.

V některých obcích Mělnicka se ale pohybuje i okolo třiceti procent. Nechvalné prvenství si už druhý měsíc drží s 30,6 procenty Tupadly na Kokořínsku. Z devětačtyřiceti ekonomicky aktivních obyvatel jich nepracuje patnáct. Vyšší počet lidí bez práce registruje úřad práce například ve Spomyšli, Kadlíně, Kanině nebo Dolní Zimoři.

Nejméně nezaměstnaných lidí žije v současné době ve Chvatěrubech. Z 231 ekonomicky aktivních jich v září nepracovalo pouze devět. Míra nezaměstnanosti 3,9 procent je tam proto nejnižší v celém mělnickém okrese.