Ještě dopoledne se Petr Böhm ze Mšena obával, že nestihne v televizi sledovat první třetinu záznamu hokejového zápasu z Nagana, který běžel od čtvrt na tři. Stejně jako dalších asi patnáct set lidí, se totiž i on musel obejít bez elektrické energie.

Dodávku proudu přerušila včera kolem půl osmé ráno společnost ČEZ z důvodu preventivních a údržbových prací na vedení vysokého napětí. Bez proudu se tak na více než šest hodin ocitli obyvatelé Mšena a nedaleké obce Sedlec.

Na několika obchodech a restauračních zařízeních v obci už několik dní mohli lidé číst jiné otevírací hodiny, někteří zavřeli své obchody na celý den. „Mne to nijak neomezuje. Prodávat mohu dál a zatopeno mám přes radiátor z vedlejší budovy, takže tu není zima. Akorát je tu šero,“ vysvětlila majitelka trafiky Martina Hátlová.

Vzhledem k tomu, že obyvatelé odpojení od sítě čekali, mohli se důkladně připravit. Na mnoha místech využili lidé nemožnosti práce a vyrazili například k lékařům, nebo byli zaměstnavatelem vysláni na různá školení bez rozpaků z toho, že by v kanceláři mezi tím mohli odvést veliký kus práce. Nejinak tomu bylo i na mšenské radnici. „My jsme tu jen v základní sestavě, abychom byli schopni obyvatele obsloužit,“ uvedl starosta města Martin Mach.
Problém s elektřinou muselo řešit i vedení mšenského domova pro seniory. Klienti se ale nemuseli ničeho bát, bylo o ně dobře postaráno. Dokonce i pohybově omezení senioři se v případě potřeby mohli pohybovat po patrech budovy. „Výtah nám funguje. Máme záložní generátor,“ řekla pro Mělnický deník ředitelka Blanka Dvorščíková.

Asi největším problémem bylo pro obyvatele Mšena vaření. V domově seniorů vše vyřešili s klidem. Ráno měli klienti klasickou snídani, k obědu pečivo s oblohou a k večeři teplou bramboračku. „Ale pořádnou. Takovou, že když do ní zapíchnete lžíci, zůstane stát,“ poznamenala s úsměvem Barbora Procházková, vedoucí sociálně zdravotního úseku domova.

Jediné, o co tak přišli senioři v domově, byly oblíbené pořady. „No co. Tak místo toho čteme, luštíme křížovky a povídáme si. Teď už je světlo, tak jsem si přečetl noviny. Akorát, že nestihnu první třetinu záznamu z Nagana, jak jsme hráli proti Americe,“ řekl obyvatel domova Jan Bohm včera dopoledne. To ještě netušil, že si zápas bude moci užít celý, protože dodávka elektřiny byla později obnovena asi o tři čtvrtě hodiny dříve, než v původně předpokládané tři hodiny odpoledne.

I v domově seniorů využil personál příležitosti, kdy se nemusel věnovat administrativě na počítačích. Ošetřovatelky klientům například uklízely pokoje.
Radost měly včera bezesporu děti. Vzhledem k tomu, že vytápění v budově základní školy je na elektřině závislé, učily se jen do 11.40 hodin. „Do té doby tu teplo bude. Topili jsme přes noc,“ uvedla ředitelka Jiřina Trunková. Ve školní jídelně nemohly kuchařky vařit, a tak šly děti na oběd domů. Díky historické budově s velikými okny, kde se škola nachází, děti ani nemusely postřehnout, že proud nejde. Ve třídách byl i tak dostatek světla.

Zkrátka nezůstali ani ti, kteří si ráno chtěli dopřát oblíbené čerstvé pečivo. „Náš provoz to nijak neomezilo. Veškeré pečivo se vyrábí přes noc,“ řekla Jana Mazancová z místního pekařství. Ve Mšeně měla většina lidí štěstí. Skoro devadesát procent lidí totiž doma topí uhlím a doma se tak nemuseli smiřovat se zimou. „Nám to nijak nevadí. Doma topíme uhlím a oběd přihřeji na plynovém vařiči,“ řekla s úsměvem Milena Krauskopová, která dopoledne vyrazila s vnoučaty na procházku.