Ředitelka Jaroslava Vítová v průběhu slavnostního otevření soukromé internetové kavárny uvedla, že nebýt soukromého dárce, museli by se senioři nejspíš i nadále obejít bez moderních technologií.

„Nápad otevřít našim klientům cestu k internetu jsem měla už dva roky. Zkoušeli jsme žádat o různé granty, ale dosud jsme neuspěli," přiznala ředitelka domova pro seniory. „Musím proto dárci, jenž chtěl zůstat v pozadí a anonymitě, moc poděkovat. Poskytl nám totiž finanční prostředky, za které jsme mohli všechno to vybavení pořídit," dodala.

Vedle stolního počítače dostali klienti DKE a jejich přátelé a příbuzní do užívání také interaktivní tabuli. „Snažili jsme se z daru vytěžit co nejvíce," řekla Jaroslava Vítová. „Proto také připravujeme ještě instalaci projektoru s plátnem do jídelny, kde se díky tomu budou moci všichni bavit, vzdělávat a zařízení využívat," upozornila. Naopak interaktivní tabule bude sloužit především návštěvníkům domova. Je totiž umístěna na zdi nedaleko recepce a její ovládání vyžaduje pevnou, ale zároveň i citlivou ruku.

Tou už bohužel mnozí senioři příliš dobře nevládnou, jak potvrdila jedna z klientek DKE Zdeňka Veberová. Spolu s Boženou Brůžkovou, Jiřinou Vyhnálkovou, Františkem Svobodou, Václavem Císařem a Jaroslavem Kůlou se totiž v létě zúčastnila počítačového kurzu, na kterém se naučila počítač ovládat.

„Se vším jsme se museli nejprve seznámit," popsala Veberová průběh školení. „V našem věku to nikdo z nás v ruce neměl, přinejlepším to máme jenom odkoukané. Byla to pro nás velká novinka," přiznala s tím, že jedním z největších problémů se ukázala práce s myší. „Té jsme se báli, nevěděli jsme si s ní rady. Hned byla tady a hned zase tam," ukázala na opačné konce monitoru. „Než jsme získali ten cit a vědomí, jak s ní zacházet, chvíli to trvalo. Taky psaní nám dalo práci. Ale snažili jsme se, i když jsme se u toho zapotili. A teď z toho máme radost," těšilo Zdeňku Veberovou.

Seniorka se na práci s počítačem těší. Chystá se zejména na e-mailovou komunikaci se svými dětmi, které bydlí až v Ústí nad Labem. Určitě ale nevynechá ani oblíbené surfování na internetu. „Zajímají mě aktuality, vyhledávání novinek. Nebo třeba módy," pochlubila se.

V průběhu slavnostního předání stolního počítače do užívání klientům DKE se konalo také ocenění úspěšných absolventů letního kurzu, kteří obdrželi vysvědčení. Toho se ujala nejen ředitelka domova, ale také její zástupce Jaroslav Látal. „Lektorka mi zdůrazňovala, že mám všechny moc pochválit, všichni dostali jedničku s hvězdičkou. A chování bylo také výborné," odlehčil atmosféru Látal.

A se svou troškou do mlýna přispěchal i místostarosta Neratovic Tomáš Hrodek. „Nebojte se toho, je to užitečná věc. Můj dědeček začínal zhruba v 74 letech a už o rok později na tom byl lépe než já," podpořil seniory.

Na závěr pak dodal, že vedení města se pokusí ještě do konce roku dodat do domova několik dalších počítačů, aby mohlo na internetu surfovat a e-maily posílat více klientů najednou.