Akce, která nemá v novodobé historii města obdoby, čeká tento víkend ne všechny, jež žijí, nebo jsou jakýmkoli jiným způsobem spojeni s Mělníkem. Uskuteční se tam totiž historicky první setkání rodáků a přátel města spojené s otevřením všech památek a škol, doplněný bohatým kulturním programem.

Záměrem města bylo uspořádat setkání rodáků a přátel Mělníka, které by přilákalo i ty, kteří se z Mělníka odstěhovali, ale mají tam své kořeny. „Předpokládáme, že přijedou lidé, kteří se zde narodili, nebi zde třeba jen studovali a mají k Mělníku vztah,“ uvedl Mělnický starosta Miroslav Neumann. Proto se široké veřejnosti neotevřou jen mělnické památky, jako například vodárenská věž, nebo úplně poprvé hradební příkop v Jungmannových sedech, ale také všechny základní a střední školy.

Doufáme, že přijedou i lidé z jiných měst, kteří mají k Mělníku nějaké vazby« tvrdí mělnický starosta Miroslav Neumann.

Celé dva dny bude provázet velká sláva, kterou zahájí zástupci města na náměstí Míru, kde starosta města zasadí pamětní lípu. Od 14 hodin až do podvečera pak na náměstí postupně vystoupí pětice hudebních seskupení.

„Po celou dobu akce bude na náměstí Míru stánek s propagačními materiály města a stánek s občerstvením,“ upozornil Neumann. Stánek ale také bude sloužit jako informační centrum pro návštěvníky setkání.


V neděli otevřou mělnickou věž
Den plný hudby a hlavně slavnostních chvil čeká na účastníky akce v neděli. Už dopoledne se totiž po bohoslužbě otevře veřejnosti věž kostela svatých Petra a Pavla. „Slavnostní otevření bude provázet žesťový soubor Pražští trubači,“ doplnil Neumann.

 

 

Podrobný program dvoudenního Setkání rodáků a přátel města Mělníka neleznete v dnešním vydání Mělnického deníku


Rekonstrukce nejvýraznějšího prvku mělnického panoramatu stála bezmála deset milionů korun a provázely ji všelijaké komplikace. Největší nastala po zjištění obsahu báně, ve které bylo šestnáct tun ptačího trusu. V současné době je ale už věž připravená pro první návštěvníky. Neméně slavnostní chvíle čekají Mělník v odpoledních hodinách. Dojde totiž ke slavnostnímu uložení prsti z bojiště u Tvorova pod sochu T.G. Masaryka v mělnickém kulturním domě, kterému bude předcházet pochod z náměstí Míru za doprovodu ústřední hudby Armády České republiky.

Neděli zakončí komponovaný pořad Legionáři a I. Světová válka z cyklu Mělnická ohlédnutí II. Také v neděli bude program doplněn koncerty na náměstí Míru.