Dolany v Dolanech. Akce, při níž se každým rokem v červnu setkávají obyvatelé českých a moravských vesnic, které se honosí názvem Dolany.

A kde tato tradice už před deseti lety vznikla? No přeci v Dolanech, a právě v těch na Mělnicku.

Na začátku přitom byla jen obyčejná myšlenka uspořádat turnaj v kopané.

„Chtěli jsme jen složit družstva a zahrát si fotbal. Mám ale kamaráda z Kostelce nad Labem, takže vím, že už nějaký čas funguje Setkání Kostelců. Řekli jsme si proto, že by nebylo vůbec špatné uspořádat podobné setkání Dolan, kterých je také dost,“ zavzpomínal na začátky akce dolanský starosta Josef Dobš.

Z počátku si prý většina lidí myslela, že půjde o sraz nějaké honorace, ale tak to rozhodně nebylo.

„Šli jsme do toho a první Dolany v Dolanech jsme uspořádali u nás ve vsi v roce 2001. Přijelo tehdy mnoho lidí a akce se uchytila,“ chválil první vlaštovku dolanských setkání starosta.

Každým rokem je srdeční akce Dolaňáků, kterých je celkem skoro šest tisíc, v jiných Dolanech.

Střídají se ty největší vesnice – Dolany na Olomoucku, na Mělnicku, na Klatovsku, na Náchodsku a u Pardubic. Akce se pak účastní ještě obyvatelé ze třech menších Dolan na Plzeňsku, Kladensku a Kolínsku.

Pořadatelé ale nezapomínají obesílat ani ty nejmenší vísky nebo části jiných obcí. „Pozvánky posíláme dokonce i do dědiny, kde jsou tři domy a pět obyvatel,“ řekl Dobš.

Na letošní jedenáctý ročník vyrazili Dolaňáci opět na Mělnicko. Už potřetí.

„Přišlo asi osm set lidí, což je až překvapivě hodně. Je to hlavně o pobavení,“ připomněl starosta.

Účastníci, kteří se už mezi sebou za ta léta znají, porovnali síly v několika disciplínách. Na Vltavě plavali s bidlem na surfu, přecházeli po lávce nebo se utkali v míčových hrách. A k tomu všemu jim hrála dechová kapela Dolanka od Olomouce.