Na letošní projekt společnosti Člověk v tísni nazvaný Příběhy bezpráví se již přihlásilo přes 550 základních a středních škol, mezi nimi jsou i školy mělnické – Gymnázium Jana Palacha Mělník a Základní škola Mělník.

Projekt Příběhy bezpráví seznamuje žáky prostřednictvím filmových projekcí a debat s hosty s poválečným obdobím našich dějin. „Vzhledem k tomu, že téma československé totalitní minulosti je ve výuce stále velmi často opomíjeno je projekt jednou z možností, jak se o ní mohou mladí lidé dozvědět více,“ uvedl Filip Šebek, tiskový mluvčí organizace Člověk v tísni.

Jako v minulých letech získá každá přihlášená škola, která uspořádá projekci a následnou debatu s hostem, jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání. Pro letošní rok jsou novinkami dokumentární filmy Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti od Olgy Sommerová a Kauza Uherské Hradiště od Kristina Vlachové. Dále pak dva hrané filmy In nomine patris Jaromíra Polišenského a Kousek nebe Petra Nikolaeva. Po filmové produkce bude na školách probíhat debata s hosty. Těmi budou například pamětníci, kteří se stali oběťmi komunistického bezpráví, historikové i filmaři.

„V rámci projektu Příběhy bezpráví jsem zavítal na debaty do bezpočtu škol a stále zjišťuji, že žáci a studenti o období komunistické minulosti vědět chtějí, ale během výuky se toho většinou moc nedozví. Jsem moc rád, že v letošním roce je součástí nabídky školám i snímek Kousek nebe, protože si myslím, že příběh hlavních hrdinů této „vězeňské love-story“ je pro současné studenty dobře srozumitelný. Považuji za velmi důležité, aby mladí lidé o době naší totalitní minulosti věděli co nejvíce a měli tak možnost dělat vše pro to, aby se něco podobného již nikdy neopakovalo,“řekl spisovatel, dramatik a scénárista snímku Kousek nebe Jiří Stránský.

Velký zájem o naši minulosti potvrdily i předešlé ročníky projektu Příběhy bezpráví. Do prvního ročníku bylo zapojeno 360 škol, letos je škol již přes 550, z toho se 250 účastní úplně poprvé. Projekt získal velmi kladné ohlasy od laické a také od odborné veřejnosti.