Mělničtí policisté mají dvě lodě – a obě mají sloužit právě hlavně ke kontrolám rybářů, uvedla Martina Hamplová z mělnického územního odboru středočeské policie.

Další uplatnění je při kontrolách vůdců malých plavidel; řídit loď totiž s sebou nese podobné povinnosti jako sedět za volantem auta. A v neposlední řadě policisté z hladiny také dohlížejí na veřejný pořádek u vodních ploch; i to je v lokalitách oblíbených rekreanty známé už z minulých let.

Nového člena posádky dostanou hlídky dopravní policie, které vyjíždějí k dopravním nehodám. Jmenuje se Nehoďáček a vedoucí policejních preventistů Zuzana Pidrmanová ho označila jako superhrdinu schopného pomáhat v krizových situacích.
FOTO: Dopravní policisté dostanou nového parťáka. Nehoďáček bude pomáhat dětem

Služební loď Spectrum podle slov Hamplové policisté převezli ze zimoviště do mělnického přístavu, kde ji spustili na hladinu Labe. Mají ale ještě člun Marine, který lze snadno převážet za autem. Uplatní se nejen při práci na Labi a na Vltavě.

„Bude využíván i na stojatých vodách, a to v rámci celého teritoria územního odboru Mělník,“ potvrdila policistka.

Kontroly na středočeských silnicích a dálnicích.
Kontroly řidičů: kvanta z nich jezdí rychle, policisté rozdávali pokuty

Při kontrolách rybářů policie dohlíží třeba na to, zda nechytají v době, kdy je to zakázané, ale i na dodržování dalších ustanovení rybářského řádu. Současně policisté u vody sledují, zda nejsou porušovány vyhlášky měst a obcí.

A jak vypadá prověřování plavidel a jejich „kapitánů“? Vážně se to příliš neliší od silničních kontrol: papíry, technický stav, alkohol, povinná výbava… Vlastně i rychlost, když se odlišuje třeba plavba ve výtlačném režimu (což je pomalý pohyb, kdy se nezvedá špička plavidla) od rychlé jízdy ve skluzu.