Trojice mladých dam Petra Procházková, Julie Krauskopfová a Jarmila Froňková sezvaly skateboardisty z Mělníka a okolí už počtvrté. Většina soutěžících přitom patřila mezi klienty centra.

„Dřív to bývala mnohem monstróznější akce," připomněla Petra Procházková, která je zaměstnaná jako terénní sociální pracovnice. „Teď to ale děláme přímo pro naše uživatele, pro místní lidi. A musím říct, že počet účastníkům rok o roku stoupá," pochvalovala si.

Na startu letošního ročníku se sešlo šestnáct závodníků. Většina byla starší patnácti let, soutěže se ale zúčastnil také teprve dvanáctiletý Dan. „Jsem tu poprvé, jezdím ale už asi šest let," řekl nejmladší skateboardista ve startovním poli. Kde a od koho se triky na prkně s kolečky vlastně naučil? „Učím se sám. Koukám kolem sebe a to, co vidím, se snažím zkoušet," vysvětlil.

Na závodníky, kteří v parném sobotním odpoledni předvedli nejvyrovnanější jízdy s nejpodařenějšími triky, čekaly hodnotné ceny. Ty Kontaktu věnovali sponzoři celé akce. „Máme štěstí, že se místní firmy do těchto aktivit zapojují. Díky tomu můžeme závodníky ocenit, mezi výhrami jsou třeba prkna, batohy nebo hodinky," připomněla Julie Krauskopfová.

Nízkoprahové centrum Kontakt přišlo před čtyřmi lety se skateboardovými závody na popud samotných uživatelů. To je ostatně jeden z principů, na kterých centrum funguje. „Jsme rády, když někdo, kdo k nám chodí, přijde s nějakým nápadem, ve kterém ho můžeme podpořit," vysvětlila Julie Krauskopfová a její kolegyně Petra Procházková dodala: „I tyto závody vznikly proto, že to naši uživatelé chtěli. A funguje to už čtvrým rokem, což je skvělé."

Ze stejného důvodu plánují dámy z Kontaktu uspořádat ve skateparku ještě letos také závody BMX.

Hlavní soutěž – street
1. David Kotyza
2. Tomáš Javůrek
3. Jan Šimon

Doplňková soutěž – skate
Jan Šimon

Nejlepší trik – best trick
David Kotyza

Pády ke skateboardingu každopádně patří

Skateboardové závody Sk8 Contest 4 si v sobotu nenechal ujít ani Aleš Novotný. Středoškolský student přijel do Mělníka ze Straškova a od začátku soutěže budil zdání suveréna a profesionálního sportovce. Svědčila o tom například sluchátka, která jsou nedílnou součástí přípravy těch největších sportovních hvězd současnosti. Nevyndal je z uší ani v průběhu svých jízd, přestože se parkem Podolí rozléhala moderní hudba z reproduktorů…

Jak dlouhou už se skateboardingu věnujete?
Asi osm let. Když mi bylo zhruba dvanáct, přijel za mnou jednou kamarád na skejtu a bylo jasno.

Co vás u něj drží, co vás na skateboardingu nejvíc baví?
Líbí se mi, že je to svobodný sport. Můžu jít skejtovat, kdy chci, nepodléhám žádnému trenérovi, učím se, co a jak chci já. A ještě se při tom setkám s kamarády.

Jak často trénujete?
Snažím se, kdykoliv mám volno. Dojíždím na školu do Prahy, takže většinou skejtuju tam.

Jezdíte pouze street skateboarding nebo děláte i jiné druhy skateboardingu, například longboard či slalom?
Dělám jen klasický skateboarding. A v zimě jezdím na snowboardu.

Co je podle vás na skateboardingu nejtěžší?
To se nedá takhle říct, každý to má jinak. Já třeba nemám rád velké rampy, na těch nejezdím. Na malých jo, ale velké U-rampy ne.

Triky, které na skateboardu předvádíte, nejsou nijak snadné a často při nich hrozí pády…
Ty k tomu každopádně patří, s tím musí každý, kdo skejtuje, počítat.

Jaké bylo nejvážnější zranění, které jste si při skateboardingu přivodil?
Nejhorší zranění? Jednou jsem si vykloubil zápěstí, když jsem jezdil ve skateparku ve Štětí. Ale to už je asi pět let nazpátek. Od té doby jsem nic vážnějšího neměl, to musím zaklepat.

Jak je skateboarding náročný po finanční stránce? Zdá se totiž, že k tomuto sportu toho moc nepotřebujete.
Je pravda, že potřebujete akorát to prkno. A tam hrozně záleží na značce. Řekněme ale, že se to v průměru pohybuje kolem tisícovky.

Jak dlouho vlastně takový skateboard vydrží?
To je hrozně individuální. Záleží, jak kdo bourá, jak dopadá, kolik váží… Já třeba skejty moc často nelámu, spíš je oštípu, takže si časem musím pořídit nový.

Nejste z Mělníka, jak jste se o závodě dozvěděl?
Přes facebook. A kamarády.

Jste tu poprvé?
Ne, byl jsem tu už loni, to jsem skončil druhý. A vlastně jsem tu byl ještě jednou předtím.

Účastníte se často skateboardových závodů?
Když je čas, tak jo. Objíždím hlavně lokální závody. Před dvěma týdny jsem byl třeba třetí v Počaplech.

VIZITKA
Aleš Novotný žije ve Straškově a nedávno oslavil dvacáté narozeniny. Studuje střední školu v Praze, letos ho čeká maturita. Vedle skateboardingu, na kterém se mu nejvíc líbí, že je to svobodný sport, dělá také snowboarding.