Další zájemce o skauting tak museli tento měsíc odmítnout ve středisku Střelka v Kralupech nad Vltavou, kde se v reakci na nebývalou poptávku potýkají s nedostatkem oddílových vůdců. „Nárůst je hlavně v kategorii dětí prvního stupně, kde máme okolo padesáti členů a jenom čtyři vedoucí. Proto se nyní snažíme nalákat zpátky do střediska už odrostlé skauty, aby nám s programem pomohli,“ svěřil se vedoucí Dominik Bláha.

Zároveň prý také chtějí rozšířit mezi lidmi povědomí o tom, že se mohou do skautu zapojit všichni bez ohledu na věk. Ve středisku totiž potřebují dobrovolníky nejen pro práci s dětmi, ale také jako organizační podporu vedení.

Naopak mělnickému středisku zase chybí pro tak velký počet dětí vhodné místo. „Na konci září se organizace stěhuje do nových prostorů na Slovanech. Jako klubovnu jsme tam ale dostali pouze tři místnosti, což je pro více než sedmdesát dětí skutečně málo. Proto už bohužel nemůžeme nové uchazeče přijímat,“ posteskla si vedoucí střediska Ivana Siranová. V nové budově se navíc kvůli stále přetrvávajícím stavebním úpravám nemohou členové Skautu Mělník prozatím scházet a jejich činnost tak bude během nadcházejícího měsíce omezena.

Už minulý rok zaznamenali rostoucí zájem o skauting také v Neratovicích, kde si vedoucí střediska Lišák pochvalovali vydařené nábory. „Díky tomu se rozrostly naše počty a letos jsme tak měli i rekordní účast dětí na táboře. Zároveň to ale obnáší i jisté nevýhody, jako třeba obtížnější hledání tábořiště,“ připustil Tomáš Petržílek s tím, že jenom členů mladších patnácti let má místní skautská organizace skoro devadesát.

Proto usilují podle jeho slov o to, aby si co nejvíce dorůstajících činovníků udělalo čekatelské a vůdcovské zkoušky, které jsou nezbytné pro budoucí růst oddílů. Plánují také častější setkávání s vedoucími napříč Mělnickem, aby si mohli vzájemně vyměnit užitečné nápady a zkušenosti.

Se začátkem školního roku se tak mohou malí i velcí dobrodruzi těšit na opravdu nabitý program. Volnočasové aktivity jako lezení na stěnu nebo výpravu do přírody, a to včetně nocování ve skalách, už pro děti připravují v Mělníku. „Velký zájem je také o víkend na chatě v Harrachově, kam jezdíme každoročně první týden v prosinci,“ dodala Siranová se slovy, že součástí výletu je pak samozřejmě i mikulášská nadílka.

Střelbu z luku nebo ze vzduchovky, ale i typické skautské dovednosti jako poznávání rostlin či vázání uzlů zase nabízejí v neratovickém středisku. „Za sebe se momentálně těším na puťák po Kokořínsku, na který vyrážíme s dětmi už tento víkend,“ prozradil zástupce vedoucího Martin Gomola.

Doslova po celém světě pak cestovali kralupští skauti, kteří se v červnu zúčastnili expedice po Rumunsku. „V současné době také plánujeme zimní táboření v tee-pee. Na velikonoce pak budeme přecházet Beskydy,“ vyjmenoval některé z připravených akcí Bláha. Součástí programu skautů zde přitom nejsou jenom výlety do přírody, ale také praktický rozvoj v oblasti technologií, kdy se děti věnují třeba natáčení a úpravě filmů.