Na dvě desítky vzpomíná v letošním roce oddíl skoků na trampolínách v Odoleně Vodě. Podle trenéra Lubomíra Kelnara se totiž oddíl zařadil před deseti lety do České gymnastické federace a byl tehdy desátým v Česku, jehož cílem bylo a stále je vychovávat trampolínisty až na vrcholové úrovni.

Trampolínoví nadšenci v Odoleně Vodě mají podle Lubomíra Kelnara možnost trénovat až pětkrát v týdnu. Na některém ze dvou míst, kde má oddíl zázemí, v místní škole a sportovní hale.
„Ti nejpilnější mají za sebou za rok až 160 tréninků po dvou nebo třech hodinách. Vedu si docházku, tak vím, že za deset let trvání oddílu dosáhl počet absolvovaných tréninků včetně závodů čísla 1750," počítal trenér.

Řada trampolínistů z Odoleny Vody už dosáhla výrazných úspěchů. „Za největší považuji zlaté medaile a tituly na českých žákovských mistrovstvích, na které už dosáhli Marek Herzig, Lucie Polová, Eliška Jodasová a Aneta Šulcová," připomněl trenér.

ROZHOVOR DENÍKU

Lubomír Kelnar začínal se skoky na trampolíně skoro před čtyřiceti lety na Moravě, odkud pochází. O následujících letech, kdy se na pražské přírodovědecké fakultě studoval chemii, říká: „Učil jsem se a skákal." Trampolínovým skokům se věnoval vrcholově devět let, v polovině osmdesátých let se dokonce stal přeborníkem tehdejšího Československa. Přesto o rok později trampolíny opustil a dlouhých osmnáct let se zabýval orientačním během. Celou dobu prý ale věřil, že se ke skokům vrátí. Už jako trenér. Před deseti lety se jeho sen naplnil. „Tehdy přišla ta správná doba začít předávat své zkušenosti z trampolín," vzpomíná na založení oddílu trampolín při Tělovýchovné jednotě Aero Odolena Voda, kde je hlavním trenérem i sponzorem. Zároveň působí jako mezinárodní rozhodčí.

Kde má oddíl zázemí?
Hned na začátku nás přijala do své tělocvičny místní škola a nabídla nám i jednu ze dvou nářaďoven, bez které bychom se neobešli. Později se naším druhým stálým působištěm i sportovní hala. Postupně jsme si pořídili pět velkých závodních trampolín, záchytné stoly a na ně velké molitany i řadu dalších potřebných věcí.

Od kdy se u vás závodí?
Po pěti letech jsme si troufli na pořádání prvních opravdových závodů ve skocích na trampolíně, šlo o jedno z pěti kol českého a žákovského poháru. Trampolínistům z celého Česka se u nás líbilo a od té doby se na Odolce závodí pravidelně. Navíc jsme se stali po zrušení Přeboru Prahy i pořadateli Přeboru Čech.

Kolik má váš oddíl členů?
„Teď právě asi sedmnáct, stále se to mění, děti přicházejí - a nemají-li silnou vůli, časem zase odcházejí. Zůstávají t skalní, kteří mají dokonce možnost trénovat až pětkrát v týdnu, dvakrát ve sportovní hale a třikrát ve škole.

Jaký byl zatím největší úspěch?
Máme mistryni České republiky v žákovské kategorii, kterou se před rokem a půl stala Lucie Polová.

Patří trampolínové skoky mezi olympijské sporty?
Skoky na trampolíně jsou olympijským sportem od roku 2000, od té doby už byla čtyřikrát olympiáda a trampolína a třikrát tam Česko mělo zastoupení.

Kdy je nejlepší věk začít s trampolínou?
Věkově to není omezené, například u nás chodí skákat s rodiči už tříleté děti.

Je to nebezpečný sport?
To jsou jiné sporty nebezpečnější, Musí se samozřejmě začínat metodicky, od nejjednodušších skoků, a nesmí se přehánět rychlost postupu k obtížnějším. Trenéři vědí, jak na to, a skokany vedou tak, aby to pro ně bylo především bezpečné.

Musejí skokani hodně pracovat na své kondici?
Samozřejmě to není jen o skákání, postava vypracovaná z jiných sportů, například běhu nebo plavání, je výhodou. Teď máme například pět členek z Neratovic, které se před trampolínou věnovaly gymnastice, to je dobrá průprava. Na skoky musí být zpevněné celé tělo, zádové svaly, ramena, břicho… Čím více se přidává na obtížnosti, tím důležitější je posilování.

Co museli závodníci převést na pohárech a přeboru v Odoleně vodě?
Na závodech děti předvádějí ve kvalifikaci povinnou sestavu a pak volnou. V každé kategorii pak osm nejlepších postupuje do finále, kde už nehraje pořadí z kvalifikačního kola žádnou roli. Ve finále se předvádí pouze volná sestava.

VIZITKA:
Lubomír Kelnar pochází z Moravy, po maturitě odešel na do Prahy na přírodovědeckou fakultu, kde studoval analytickou chemii. Dnes podniká v oblasti odborných analýz chemického průmyslu. Je ženatý, s manželkou a dvěma syny žijí v Odoleně Vodě. Osmnáct let se věnoval orientačnímu běhu, je trenérem a mezinárodním rozhodčím skoků na trampolíně. Vedle sportu je jeho zálibou zahrádka se dvěma jezírky s rybami, kde při okopávání a pletí rád přemýšlí o všem, na co jindy nemá čas.