Ředitelka ledčické mateřské a základní školy Martina Sypecká má učitelství doslova v krvi. Učitelkou byla už její babička, maminka a nějaký čas se žáci setkávali dokonce i s tatínkem. „Učit děti byl můj sen. Nevzpomínám si, že bych někdy chtěla dělat něco jiného. Máme to prostě v rodině," vzpomíná ředitelka ledčické malotřídky, která je zároveň třídní prvňáčků a druháčků.

Pro děti ve škole je Martina Sypecká druhou mámou. Věnuje jim v podstatě všechen svůj volný čas. A rodiče to také dokáží ocenit. Za všechny z nich to dokazuje Jana Muchková, která učitelku svých dětí nominovala do ankety Mělnického deníku Hvězda za katedrou 2013.
„Svůj volný čas věnuje organizování širokého spektra mimoškolních aktivit. A to od nápadu až například po šití oblečků pro děti na různá vystoupení," chválí Martinu Sypeckou v nominačním dopisu Jana Muchková.
Skromnou ředitelku školy nominace do ankety mírně zaskočila. „Je to hezké. Byla bych ale raději, kdyby to bylo o nás všech. Škola přeci nestojí jen na mně, ale na celém kolektivu," říká ke své nominaci Martina Sypecká.
Jedna z dvanácti kandidátů na nejoblíbenějšího učitele Mělnicka pro letošní rok se na průběh ankety čas od času podívá, zajímají ji ale spíš příběhy jednotlivých kantorů, které během trvání ankety vycházejí v Mělnickém deníku.
O hlasování na webu: www.melnicky.denik.cz se starají spíš rodiče dětí. Své favoritce ale fandí i malí žáčci. „Vědí o tom, takže hlasovali na školních počítačích. Když to ale trvá déle, pak už to tolik nevnímají," popisuje zapojení žáků ledčické školy do učitelské ankety.⋌ …3


Martina Sypecká šla za svým cílem už odmala. Po maturitě na roudnickém gymnáziu se vydala na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kde si vybrala učitelství druhého a třetího stupně se specializací na rodinnou výchovu. „Zrovna v době, kdy jsem studovala, se rušily rodinné školy, takže jsem se nakonec dostala do druhé třídy na devítiletce ve Straškově."

Po pár letech se ale Martina Sypecká vrhla trochu jiným směrem. Provdala se do Ledčic a zkusila štěstí v tamní malotřídce. „Zrovna ideální představy jsem o malých vesnických školách neměla, ale šla jsem to zkusit," povídá oblíbená učitelka.

Po roce stráveném na ledčické škole se přihlásila do konkurzu na tamní ředitelku. A vyhrála. Od té chvíle se škola začala měnit. A rozhodně 
k lepšímu.
„Pod jejím vedením škola vzkvétá," stojí v nominaci. Během pěti let, kdy Martina Sypecká školu vede, je ve dvou třídách skoro dvojnásobek dětí. „Tím, že mám kolem sebe lidi, kteří jsou se mnou ochotni vymýšlet spoustu dalších věcí nad rámec výuky, se nám podařilo školu posunout o pěkný kus dopředu," váží si sympatická maminka dvou dětí svých kolegyň.

Když v Ledčicích začínala ředitelovat, tamní školu navštěvovalo pouze osmnáct dětí, letos v září jich tam přitom bude už šestatřicet.

„Na jinou školu odejdou jen dva žáci a dalších dvanáct jich nastoupí do první třídy. Jsou to děti také z Nové Vsi, Sazené, Charvátců nebo Dušníků nad Vltavou," přibližuje Martina Sypecká, která si nejdříve plánovala, že půjde učit na střední školu. Teď ale říká, že se našla právě u malých dětí, u jejich začátků ve školních lavicích. „Malé děti je možné mnohem lépe motivovat. Když vidím, jaký v dnešní době mají starší děti ke všemu přístup, jsem ráda, že můžu být u jejich začátků."

„Paní učitelka miluje zvířátka a umožňuje dětem, aby se o ně staraly," pokračuje Jana Muchková v nominaci. Ledčická škola opravdu začíná připomínat malou zoo. Ve třídách jsou strašilky, africký šnek a dvě suchozemské želvičky.

„Želvy si s sebou často bereme, když chodíme o velkou přestávku na zahradu, kde je pustíme na trávu. Musíme jim ale ještě postavit takový malý výběh," popisuje Martina Sypecká, která pochází z nedaleké vesničky Bříza. Také proto má ke zvířatům dost blízko. U domku v Ledčicích Sypeckým běhají tři pejskové a neschází tam ani kočička.

Martina Sypecká pochází z vesnice Bříza, odkud se provdala do nedalekých Ledčic. Má dvě děti. Po maturitě na roudnickém gymnáziu vystudovala učitelství druhého a třetího stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1997 učila na Základní škole ve Straškově a šest let se věnuje dětem 
v ledčické malotřídce, kde je ředitelkou. Jejím největším koníčkem jsou její žáci, pro které stále připravuje nové aktivity. Ráda pro ně také šije různé kostýmy.