„Nejdříve jsme odložili prezentaci na jaře a posléze i na podzim, kdy se měla v omezeném počtu konat na Palachově gymnáziu v Mělníku. Oceňuji, že své pamětníky prezentovali i bývalí deváťáci, kteří již studují na střední škole a přesto si nyní našli čas,“ řekl moderátor a zároveň koordinátor projektu Michal Šimek z Post Bellum. Prezentace byla vedena a moderována ze sídla Post Bella v pražské Lucerně.

Projektu se zúčastnilo 37 žáků v sedmi týmech z pěti škol (ZŠ Všetaty, ZŠ Byšice, ZŠ Mšeno u Mělníka, ZŠ Jungmannovy sady na Mělníku, ZŠ Lužec nad Vltavou).

Během prezentace se její účastníci mohli seznámit s příběhy sedmi pamětníků – Jindřišky Herclíkové z Dřís (dramatické události na konci 2. světové války), Marty Krymlové ze Všetat (účast na sokolských sletech a spartakiádách), Josefa Kulmana ze Mšena (potíže učitele se špatným kádrovým profilem), Jany Ramešové z Jevíněvse (její prateta Tereza Stolzová zpívala ve světové premiéře v milánské La Scale Aidu v opeře Giussepe Verdiho), Josefa Sádla z Byšic (jeho celoživotní angažmá v Sokole), Růženy Sojkové ze Želíz ( její tatínek Josef Hořejší vlastnil továrnu na kočárky na Mělníku a byl v lednu 1950 popraven), Věry Velínské z Byšic (o dětství ve mlýně Lejkov v Byšicích, tatínkova pomoc partyzánům za války a jeho zatčení po nástupu komunistů k moci).

A že se školákům příběhy povedly, dosvědčil ředitel mělnického archivu Dalibor Státník: „Všechny příběhy jsou zpracovány kvalitně, doprovodné fotografie jak z rozhovorů, natáčení, tak i jako dokumentace vypravěčů jsou rovněž standardní.“

Bohužel dva z pamětníků už se výsledků projektu nedožili. „Minutou ticha jsme vzpomněli památku Růženy Sojkové ze Želíz a Josefa Kulmana ze Mšena, kteří v průběhu roku zemřeli,“ uvedl Šimek.

Účastníky pozdravili ze záznamu či živě starostové všech zúčastněných obcí. „Post Bellum dělá vysoce záslužnou práci. A nedělá ji jenom jako, ale doopravdy. Oceňuji práci koordinátora Michala Šimka, který dotáhl projekt až k této formě závěrečné prezentace navzdory tomu, že byla dvakrát odložena,“ řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš.