Bezmála třicet dětí spolu se svými rodiči tam pod několika vzrostlými jírovci sbírali spadané kaštany. Ty pak v zimě poslouží jako krmivo pro zvěř z okolních lesů.
Kaštany a žaludy totiž jsou, hlavně pro muflony nebo daňky, opravdovou pochoutkou, kterou ocení hlavně v mrazivých zimních měsících.

Hromadu nasbíraných kaštanů si poté odvezli myslivci z tamního sdružení. Jejich místopředseda František Luňák uvedl, že díky aktivním dětem myslivcům v zásobě na zimu přibude až třicet metráků kaštanů.

Třídní učitelka prvňáčků ze školy ve Vysoké Blanka Uhrová prozradila, že sběr kaštanů a také žaludů, není v jejich škole žádnou novinkou. „Děti sbírají individuálně každý rok. Letos poprvé jsme ale tady na zámku v Kokoříně a sbíráme hromadně,“ řekla Blanka Uhrová a doplnila, že děti nosí z přírody do školy také hluchavky, sedmikrásky a někdy také podběl.

„Škola má totiž uzavřenou smlouvu se společností, která tyto bylinky vykupuje. Z peněž, které utržíme, pak dětem můžeme například při pobytu ve škole v přírodě zakoupit třeba zmrzlinu,“ vysvětlila učitelka.

Děti nosí do školy také pomerančovou a citronovou kůru, papír nebo víčka od PET lahví. Potvrdila to i jedna ze školaček Kristýnka Chaloupková z Dolní Zimoře. „Do školy sbíráme kůru, papír nebo víčka. S maminkou teď začneme chodit také na šípky. Nejvíc jich ale vždycky nasbírá právě maminka,“ přiznala s úsměvem malá žačka.

LADA KURCOVÁ, MICHAELA ROZSYPALOVÁ