V Základní škole ve Klích bylo v pondělí jen šest dětí. Na chodbách i ve třidách bylo neobvyklé ticho. Učitelé, vychovatelky i kuchařky se totiž zapojili do stávky.

Přestože jiné školy zůstaly v pondělí nedobytně zamčené, kelská škola vyšla vstříc rodičům a nabídla jim hlídání nejmladších dětí. Protože se ke stávce připojila také místní školka, využili nabídku především rodiče dětí předškolního věku.

Ani na jeden ze tří zvonků nikdo nereagoval ve speciální a praktické škole v Mělníku. Zavřená okna a uvnitř prázdno, jen na vstupních dveřích natištěná informace o stávce učitelů. „Družina ani jídelna v provozu nebudou, rodiče o to nestáli. Většina našich dětí do Mělníka dojíždí ze čtyřiceti obcí,“ vysvětlila v pátek Miroslava Jalůvková, ředitelka speciální a praktické školy.

Zvonění a následně bujarý dětský křik se naopak rozléhal protější budovou. Děti ze základní školy, známé jako Seifertova, prožívaly běžný všední den. „Naše škola se ke stávce nepřipojila. Pouze dvě učitelky chtěly jet ostatní kantory podpořit, ale nakonec kolegiálně učí,“ řekla v pondělí zástupkyně ředitele školy Alena Pírová.

Škol, jejichž učitelé strávili včerejší den na protestním shromáždění, byla na Mělnicku menšina. Důvody včerejší stávky byly stejné jako před šesti měsící: peníze. Vláda dala totiž školám o dvě a půl miliardy méně, než školy na svůj provoz potřebují.