Letos se však malí návštěvníci neseznamují s velikonočními tradicemi jako v letech minulých, ale s tím, jak v dřívějších dobách vlastně vypadal život na venkově.

Projekt Děti, přišel jara čas… školákům a předškolákům přibližuje, co všechno bylo po zimě potřeba v každém hospodářství zařídit a udělat. Do spousty nezbytných jarních prací přitom bývaly zapojeny i děti, ať už tím, že hlídaly své mladší sourozence, chodily pást husy nebo třeba pomáhaly při velkém prádle.

A právě praní na valše si včera mohli vyzkoušet školáci ze Dřís a z mělnické základní školy v Seifertově ulici. Jak děti rychle zjistily, rozhodně nešlo o nenáročnou činnost. „Jsi zpocený, viď?" vyzvídala muzejní pedagožka Jitka Králová poté, co jednoho z mělnických prvňáčků zapojila do práce. A klučina jen pokýval hlavou…

Aby ale děti nezískaly pocit, že dřív to byly na vesnici jen samé povinnosti a žádná zábava, připravili pracovníci muzea pro malé návštěvníky i několik her. Nejdříve ze všeho si z kousku dřevěného špalíčku, provázku, látky a uhlíků udělali  kočičku, kterou pak za sebou mohli tahat jako kdysi oblíbené kačery.

„Kolegové vyvrtali jedenáct set polínek, abychom jich měli dost pro všechny," připomněla Naďa Černá, etnografka a zástupkyně ředitelky muzea, která v rámci projektu hraje panímámu.

Když měl každý svou kočičku hotovou i podepsanou a vyzkoušel si ovládat s ní kuličku hrachu, vyzvala Jitka Králová děti ke hrám držte-pusťte a Adam maje sedm synů. Všechny hry se školákům líbily, ačkoli se odehrávaly v uzavřeném a omezeném prostoru. „Bohužel tu nemůžeme udělat důlek a zahrát si třeba kuličky. Potřebovali bychom muzejní zahradu," poznamenala s povzdechem Naďa Černá.

Jaké hry hrajete nejraději?

Verča, ZŠ Dřísy, 3. třída
Venku s kamarádkami často skáčeme na trampolíně, tedy když je dost teplo. Pokud zůstáváme doma, tak si povídáme nebo si třeba hrajeme s mým králíkem.

Kristýna, ZŠ Dřísy, 4. třída
Nejvíc mě baví hrát na schovávanou a na babu. Ráda si hraju venku, lezeme tam po prolézačkách a různě blbneme na hřišti. Taky chodím hrát squash.

Tereza, ZŠ Dřísy, 5. třída
Spoustu času trávím venku, kde s kamarádkami jezdíme na kole a hrajeme na babu. Pokud zůstáváme doma, hrajeme třeba Člověče, nezlob se nebo karty.