Mělnicko – Rodiče dětí, které jdou právě dnes poprvé do školy nebo se vracejí po prázdninách do lavic, se o jejich bezpečí cestou městem bát nemusejí.
U přechodů pro chodce u všech základních škol ve třech největších městech na Mělnicku totiž budou v prvním školním dni hlídkovat strážníci. A ti už se postarají, aby se žáci dostali bezpečně z jedné strany silnice na druhou.

Podle ředitele Městské policie v Mělníku Ladislava Hošmánka mají dnes strážníci posílené služby, aby obsadili přechody u všech základních škol ve městě.

„Budou na děti dohlížet už krátce po sedmé hodině ranní,“ řekl Hošmánek. V době, kdy budou děti ve školách, se strážníci zaměří na kontrolu okolí školních budov. Po ukončení vyučování se opět vrátí k přechodům.

Prvňáčky do školy prvních pár dnů většinou doprovázejí rodiče. U přechodů je však podle mělnického strážníka Petra Patery nutné usměrnit i starší školáky.

„Občas se například najdou děti, které by do silnice u největší školy v Pražské ulici vběhli, přestože mají na semaforu červenou. Zastavíme je a vysvětlíme jim, jak by se měli správně chovat, aby se vyhnuli ohrožení,“ vysvětlil strážník.

Kralupským strážníkům v dohlížení nad zebrami u škol budou pomáhat i dobrovolníci z řad veřejnosti. Potvrdila to ředitelka městské policie Eva Kostlivá: „Do akce se zapojí i široká veřejnost, což bude naše velká posila.“

Strážníci budou dětem pomáhat s přecházením silnic u všech škol ve městě. A pokud to bude nutné, zastaví i dopravu.

Kralupští strážníci hlídkovali u škol už během posledních prázdninových dní, kdy se zaměřili na šoféry a dodržování nejvyšší povolené rychlosti.
V Neratovicích se nejvyšší počet strážníků bude pohybovat u třetí základní školy a u Gymnázia Františka Palackého, kde podle mluvčí radnice Jiřiny Kovářové nehlídkují tak často.

„Ke školám se strážníci vrátí i v době, kdy je budou děti opouštět, aby zajistili jejich bezpečnost,“ připomněla Kovářová.

Strážníci se ke školám v Mělníku, Kralupech nad Vltavou i Neratovicích budou v rámci hlídkové činnosti vracet i v průběhu školního roku.
Mělnická městská policie naváže na začátek školního roku páteční bezpečnostní akcí, kdy budou strážníci dohlížet na pořádek na většině sídlišť a v centru města.

„Zaměříme se na ničení veřejně prospěšných zařízení, vandalství a popíjení alkoholu mladistvými. Spousta dětí, zejména těch starších, se na konci prázdnin vrací z dovolených, scházejí se, a lze předpokládat, že v pátek vyrazí do města,“ poznamenal Hošmánek.

JIŘÍ ŘÍHA
LUCIE ČÍŽKOVÁ