Chodníky a vozovky plné střepů, které dlouhé týdny nikdo neuklízí, zlobí dlouhodobě obyvatele Neratovic.

Podle průzkumu Deníku lidé volají po důkladném a pravidelném úklidu komunikací. Nejhorší stav je na úsecích vozovek kolem kontejnerů na tříděný odpad, kde lidé odkládají sklo. Střepy z rozbitých lahví a sklenic leží na místě týdny až měsíce.„To abych měl oči i na zádech, tady už jsem píchnul třikrát,“ nadával před svým domem padesátiletý cyklista.

Dalšími problémovými zónami jsou chodníky kolem restaurací a diskoték. Lahve od alkoholu, které opilci v noci roztřískají o dlažbu, ohrožují chodce, zejména rodiče s malými dětmi, i chovatele psů, jejichž čtyřnozí svěřenci si o střepy zraňují tlapky.

Skleněná drť se často povaluje i v okolí některých supermarketů. „Nechápu, proč si město nepořídí metaře, který by tato místa pravidelně objížděl a ručně uklízel - při dnešní nezaměstnanosti by určitě nebyl velký problém takového pracovníka sehnat,“ navrhla jedna z oslovených žen. Střepy se totiž často vyskytují v místech, kam se nedostane mechanizace. V různých zákoutích a na úzkých chodnících se neotočí ani malý zametací vůz, určený pro úklid parkových cest.

Ředitel 1. Polabské Martin Vojan se brání, že metaře, který by prováděl ruční čištění komunikací, už dlouho nemohou sehnat. „Poslední pracovník odešel před několika lety a jiného nemáme, protože tuhle práci prostě nikdo nechce dělat,“ vysvětlil a dodal, že příčinou není platové ohodnocení. „Nezaměstnaní, než aby šli zametat ulice, zůstávají raději na podpoře,“ doplnil Vojan.

Strojní čištění podle ředitele 1. Polabská provádí blokově. „Bloků máme celkem čtrnáct a uklízíme je čtyřikrát ročně,“ popisuje harmonogram prací. Problémy se střepy lze podle Martina Vojana řešit jedině přímým upozorněním. „Jestliže se někde povaluje rozbité sklo, ať to občané oznámí městské policii a ta nám požadavek předá, a my na místo vyšleme našeho pracovníka s mechanizací,“ řekl závěrem šéf technických služeb.