Seděl pod pergolou. Byl tak trochu smutný.

Díval se do dáli.

Směrem, kde je fotbalové hřiště.

Má ruku v sádře. A tak na fotbal může zapomenout.

A přitom fotbal je jeho největší životní vášní.

Takovou, že si v kabele nosí nonstop fotbalový míč.

S balónem vstává, s balónem žije, s balónem usíná.

Klient chráněného bydlení v obci Slapy Petr Grundza zde žije už devátým rokem.

Mezi ostatními 18 lidmi s mentálním postižením má Petr odlišný režim. Žije v bytě dva plus jedna. Zatímco ostatní žijí ve dvou domech – Fara a Na Vyhlídce.

A v rámci terapeutické činnosti Petr uklízí obec Slapy. To ve spolupráci s místním obecním úřadem.

Není tu ale jen Petr, fotbalista. Je tu také Robert, co plete košíky. Dan, který často a rád tancuje. Je tu Zuzana, která žehlí za všechny, Martin, který krásně zpívá operní árie, Jirka, který maluje, jak Rembrand a mnozí další.

Každý jedinec, kterému život něco ubral, na druhé straně řádně přidal. Slapy jsou toho živým důkazem.

Přesvědčila se o tom i herečka Ivana Chýlková. Ta se stala patronkou letošního ročníku benefiční sbírkové Akce cihla. Právě start této sbírky se blíží. Na šesti stáncích umístěných na frekventovaných pražských místech se budou od 4. května prodávat charitativní cihly.

Cihly budou stát stokorunu a kam výtěžek bude směřovat, to přiblížil ředitel občanského sdružení Portus Praha, které Akci cihla organizuje a také provozuje dva domy s chráněným bydlením v obci Slapy, Tomáš Masopust. „Výtěžek nasměrujeme do příprav na rozšíření terapeutické dílny na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, které vznikají v obci Slapy. Nesou název Dobroty s příběhem a prodávají se ve 30 kavárnách,“ vysvětlil Tomáš Masopust.

Při loňském ročníku se v Praze prodalo přes 15 tisíc cihel. Letos pořadatelé chtějí tento počet překonat. „Věříme, že se letos prodá přes 16 tisíc cihel,“ podotkla Marta Musílková, koordinátorka Akce cihla.

Cihly se nebudou prodávat jen v Praze, ale také v deseti regionech po celé republice. Výtěžky z prodeje cihel budou směřovat v daném místě na přesně stanovené cíle.

Akce cihla slaví letos desáté narozeniny. Letošní rok tak bude bohatší na doprovodné akce.

Tou hlavní je právě prodej cihel – Akce cihla. Připravuje se Běh s cihlou v pražské ulici Na Příkopě (3. června), podpisová akci skupiny Ali Amirante se zpěvákem Ali Amirim na jednom z pražských stánků (17. června), benefiční divadelní představení Madame Melville v pražském Divadle Palace s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli (22. června).

Absolutní novinkou bude dvojnásobná plavba Lodi Tajemství bratří Formanů (24. června). Odpolední plavba bude určená dětem, večerní pak dospělým. Dětem zpestří plavbu loutkové divadlo, dospělým zpěvák Ali Amiri.

V rámci oslav se měl konat i rockový koncert v pražském klubu Rock Café. Ten však byl uzavřen, proto je budoucnost koncertu nejasná. Při slavnostním zahájení Akce cihla 4. května u stanice pražského metra Anděl zahraje kapela Pilgrim Pimple. Program potrvá od 13 do 16 hodin a zajímavostí bude porcování hermelínového dortu. „Ten vyrobí klienti chráněného bydlení právě v terapeutické dílně. Na dort bude použito přes 300 hermelínů,“ podotkla Marie Šmídová, vedoucí slapského chráněného bydlení.

Prodej cihel – Praha
– I. P. Pavlova
– Anděl
– náměstí Republiky
– Budějovická
– Příkopy
– Františkánská zahrada

Ivana Chýlková: Chápu, že tohle je běh na dlouhou trať


Ve dvou domech s chráněným bydlením žije 19 lidí s mentálním postižením. Ty se snaží občanské sdružení Portus začlenit do běžného života. Někteří uklízejí v obci, jiní vyrábějí v terapeutické dílně nakládané hermelíny a utopence. Nežijí tu zavřeni za zdmi ústavů. Naopak, kontakt s okolím, se „zdravými“ lidmi, je tady jednou z hlavních myšlenek. Patronkou letošní sbírkové Akce cihla, která pomáhá financovat a rozvíjet chráněné bydlení, je herečka Ivana Chýlková.

Jak na vás tenhle svět hendikepovaných působí?
Jsem úplně v jiném světě. Prostředí ve Slapech mne mile překvapilo. Je to tu všechno opravdu nádherné. A hlavně na mne nedýchá nějaká umělotina, ale vše je přirozené. A krásné prostředí se spoustou zeleně. Předčilo to mé očekávání, protože z dob komunismu máme zakódováno, že u nás jsme všichni úplně zdraví, žádné postižení. Na mne to tady ale působí strašně optimisticky. Nejen prostředím, ale celý program. Celý tenhle systém, který se snaží lidi dostat mezi lidi, je fajn. Tady je všechno – řád i volnost. Prostě ideální stav.

Doporučila byste návštěvu tohoto areálu i dalším lidem?
Určitě. Myslím si, že by to bylo poučné pro školy, pro mladé. Se starými už moc nehnete, ale ti mladí jsou budoucnost, cesta. Mám kamarádku, která má děti, jejichž školu navštěvují děti s nějakým postižením. A všechny jakoby zdravé děti jsou konfrontovány se světem jiných. A tady musím říci, že za každý takový krok velký dík. Chápu, že je to práce na strašně dlouhou dobu. Nelze tohle chtít teď a hned. Ale je fajn, že se o tohle někdo stará.