VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slunečnici chybí peníze na činnost

Mělník – Burza filantropie, jejíž první ročník proběhl koncem listopadu v mělnickém okrese, vynesla pěti úspěšným subjektům slušný příspěvek. Středočeský kraj, VAMED Mediterra, Nadace ČEZ a Medesa mezi ně rozdělily celkem 211 000 Kč.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

S projektem „Se Slunečnicí se žije pestřeji“ uspěl i Stacík Slunečnice Mělník z.s., na jehož konto má doputovat pětadvacet tisíc korun. Ty hodlá použít k částečné úhradě mzdy nově vytvořeného místa pracovníka v sociálních službách. Na finanční podporu však zatím marně čeká.

„Hlavním zdrojem financování provozu denního stacionáře jsou dotace ze Středočeského kraje. Z nich ovšem nelze financovat fakultativní činnosti, ale jen přímou péči. Pokud bychom získali zdroje mimo veřejné v potřebné výši, část by šla na vícezdrojové financování přímé péče a část na ostatní činnosti, jako je třeba hipoterapie a plavání. Zatím ale žádné peníze z burzy nedošly. Budeme muset zvážit přijímání nových uživatelů i pečovatelů,“ přiznává předseda Vlastimil Kvis.

Mělnický denní stacionář v současné době zaměstnává osm pečovatelů mezi 22 – 45 lety. Ti do svého Stacíku dojíždějí z Neratovic, Kostelce nad Labem, Tišic a z dalších míst mělnického regionu. Na programu mají především ergoterapii, která má udržovat a rozvíjet jemnou motoriku klientů.„Na začátku dne bývá mimo jiné krátká rozcvička, uvaření čaje a při něm kruhové povídání. Každý postupně sdělí své poslední zážitky i bolesti jak skutečné, tak i na duši,“ doplňuje inženýr Kvis. Jeho svěřenci podle individuálních schopností procvičují také paměť pomocí pexesa, či opakují látku ze škol. Důraz je kladen i na udržování pořádku i čistoty a hygienické návyky.

To ale není zdaleka vše, co jim zdejší zařízení poskytuje. Vedle osobní asistence a pomoci při zvládání péče o vlastní osobu je to například podpora při zajištění stravy, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a nebo výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti. Stacík Slunečnice Mělník, z. s. po celou dobu svého působení hledá způsoby, jak co nejlépe spolupracovat s rodinami, ve kterých žijí osoby s kombinovaným zdravotním postižením a jak jim zajistit životní náplň – seberealizaci. Zpravidla potřebují speciální zaměstnání, rehabilitaci, udržovací vzdělávání či vychovatelskou péči.Provoz kromě zaměstnanců v přímé péči zajišťuje dobrovolnicky, čímž ročně ušetří kolem 130 000 korun. I když službu za péči si ve stacionáři uživatelé hradí a Stacík vedle toho na hlavní činnost získává i dotace, chybí mu na ni ještě zhruba 15%. Celkem to dělá 102 000 Kč.

Podobně je na tom u vedlejší činnosti, kde se zařízení nedostává 25 300 korun. Proto jeho vedení zkusilo štěstí a na mělnickou burzu přihlásilo projekt „Se Slunečnicí se žije pestřeji.“ Na jeho stoprocentní pokrytí by však potřebovalo 127 300 Kč. I když mu donátoři přiřkli jen 25 000 korun, není ani to k zahození. Pokud příspěvek z Burzy filantropů nakonec do Stacíku dorazí, bude z něj zaplacena doprava klientů na dvanáct hipoterapií, čtyři vodiči koní a stejný počet asistentů pro oblíbené sezonní plavání.

Jak se říká, nemusí téct, jen když kape. Doufejme, že dokape slíbená částka od filantropů i na konto Stacíku mělnické Slunečnice. 

Autor: Otto Lokaj

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Bartoš

Sportovec roku je tady! Vrací se do Neratovic

Ilustrační foto

Mělnické spalování odpadu prospěje životnímu prostředí, odkývli radní

Nadace přispěje na nové aleje

Mělnicko – Obnovu historických alejí i vznik nových stromořadí už osmý rok podporuje Nadace ČEZ. O příspěvky z prvního letošního kola grantu nazvaného Stromy se mohou města a vesnice ucházet až do konce ledna. Na jarní výsadby čeká na každého úspěšného žadatele až sto padesát tisíc korun.

Smrtící silnice: Víc lidí zabijí řidiči osobáků než kamioňáci

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Deník zanalyzoval všechny smrtelné nehody, při nichž loni zemřelo 502 lidí. Nejčastější příčina? Řidiči jeli příliš rychle, nevěnovali se řízení či vjeli do protisměru.

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Kralupský Lednový Underground byl přehlídkou hudebních žánrů

Kralupy nad Vltavou - Po třech letech se na velké a malé scéně kralupského kulturního domu představily kapely i jednotliví zpěváci. Zazněly tu melodie rozličných hudebních žánrů. Konal se tu Lednový Underground 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>