Mělnicko - Na změně vyplácení sociálních dávek, která nastane na začátku příštího roku, se snaží vydělat některé banky.
Podle vedoucí mělnického odboru sociálních věcí Drahomíry Pavlíkové zasílají lidem pobírajícím dávky informace o tom, že si musejí založit osobní účet, jinak v lednu nedostanou ani korunu. A to není pravda.

Od příštího roku, kdy začnou sociální dávky vyplácet místo sociálních odborů městských úřadů úřady práce, se podle mluvčího krajské pobočky úřadu práce Jaromíra Minaříka způsob vyplácení nijak nemění.

Platba poukázkou

„Do doby, než bude vydána karta sociálních systémů, budou výplaty dávek probíhat tak jako doposud - poštovní poukázkou nebo převodem na účet, pokud ho ale lidé nemají, nic se neděje. A až bude karta sociálních systémů zavedena, lidé si peníze budou vybírat přímo z ní, nebo si je převedou na svůj účet,” vysvětlil mluvčí úřadu práce.

Platby v obchodech a výběr peněz z bankomatů prostřednictvím karty sociálních systémů bude podle Minaříka zcela zdarma, kdežto u bankovních účtů by lidé museli platit poplatky za jejich vedení i za každý výběr.

„Dávky většinou pobírají lidé, kteří na tom nejsou finančně zrovna nejlépe a i stokoruna měsíčně za poplatky je pro ně hodně peněz,” doplnil.
Podle vedoucí mělnického sociálního odboru Drahomíry Pavlíkové mnozí lidé, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi, bohužel nejsou tak gramotní, aby se proti argumentům bankovních ústavů dokázali ohradit.


Další zadlužení

V případě založení účtu si tito občané mohou způsobit další problémy. „Banky jim totiž vzápětí po založení účtu nabídnou, že mohou využít určitou výši kontokorentu. A protože se blíží Vánoce, tak toho většina z nich využije. Přitom už mají problémů dost, jsou zadluženi u pojišťoven a dalších společností, dluží za vodu, elektřinu, téměř všude,” připomněla vedoucí mělnického sociálního odboru, které se zdá jednání těchto bankovních institucí nelidské a přirovnává ho k hyenismu.

Karta sociálních systémů, jejímž prostřednictvím budou lidé čerpat sociální dávky, bude fungovat podobně jako klasická platební karta. Bude zabezpečena čtyřmístným pinem a její držitelé s ní zaplatí v obchodech nebo si vyberou hotovost z bankomatů. Zdravotně postižení na kartě budou mít navíc fotografii, a bude jim tak zároveň platit jako průkazka ZTP a TP.

Podobný systém zavedla a využívá řada evropských zemí, například Itálie, Velká Británie, Finsko a další, mimo Evropskou unii třeba také USA.
Platební funkce karty sociálního systému bude povinná pouze pro ty, u nichž je riziko zneužívání dávek hmotné nouze. Pro ostatní příjemce podpory bude karta plnit funkce identifikační a autorizační, funkce platební bude pro ně dobrovolná.

Hlavním cílem zavedení karty sociálních systémů je podle ministerstva práce a sociálních věcí větší účelovost a adresnost sociálních dávek a modernizace celého systému.