Ve výrobních areálech Orlen Unipetrol mají sokoli stěhovaví skvělé podmínky. Vysoké komíny jsou zárukou klidu a v okolí je pro tyto ohrožené dravce dostatek potravy. Dvě hnízdní budky se nacházejí na Mělnicku, v neratovické Spolaně a v kralupské rafinerii – na obou místech už začaly letošní online přenosy. Další budky jsou Pardubicích a Záluží. Na všech těchto komínech už sokolí páry vychovaly dohromady téměř padesát mláďat.

| Video: Youtube

Jak to vypadá letos? V Kralupech nad Vltavou byl už v posledních dnech jeden z dravců na prohlídce budky, ve které jsou nyní patrné známky jeho přítomnosti. Hnízdní budka na neratovickém komíně je zatím bez nájemníků, sokoli už se ale objevují mezi komíny. Čas sokolího toku, tedy námluv, je na spadnutí.

Během března pak samice snášejí vejce, většinou dvě až čtyři, na kterých pak střídavě sedí oba rodiče. Přibližně po třiceti dnech se líhnou mláďata, ze začátku pro ně potravu nosí samec a samice ji potomkům trhá, později už loví oba. Po vylíhnutí mláďat přijde prostřednictvím online přenosů z komínů v průmyslových areálech nejlepší podívaná, která bude pokračovat až do léta.

Loni snesla samička v Kralupech nad Vltavou první z vajec na začátku března, později následovala další a na konci dubna už mohli lidé sledovat online krmení čtyř mláďat. Ta dostala v květnu kroužky, které ornitologům pomáhají určovat původ sokolů. A v červnu už kralupské sokolí děti vylétly z hnízda.

V Neratovicích, v budce na komíně bývalé spolanské čistírny exhalací, loni samice v březnu snesla tři vejce. Pár dnů je zahřívala, na konci března byl ale konec všem nadějím, protože všechna vejce snědla. I to se může stát, jde však o odchylku od běžného chování sokolů.

Fakta o sokolech

- patří mezi ohrožené druhy
- dožívají se až 20 let
- bývají věrni jednomu partnerovi
- vhodné místo k hnízdění vybírá samice
- na svá oblíbená hnízdiště se vracejí celý život
- jsou dokonalí a ostří lovci, při útoku z výšky letí střemhlav rychlostí jako závodní auto
- v jejich menu převažují ptáci, savce loví málokdy