Sokol se skutečně objevil – a nainstalované kamery připravené na sledování hnízdění zachytily, jak si nový příbytek obhlíží. Ve středu na to upozornila Radmila Čukatová z centrály skupiny ORLEN Unipetrol, k níž Spolana náleží. S upozorněním, že jestliže pták možné bydlení okukuje, ještě to neznamená, že si je také vybere. Ukázalo se to loni, kdy zde sokoli nechali pro ně připravenou budku nevyužitou a zahnízdili jinde: v budce bez kamer, na koloně v jiné části areálu chemičky. A nevadilo jim, že tohle bydlení už bylo obsazené: než se nastěhovali, nejprve odtud vystrnadili poštolky.
Vylíhla se jim tam tři mláďata. „Původní budku si tak pro sebe vyhlédli holubi – dokud si sameček sokola nepřilétl zjednat nápravu,“ připomněla Čukatová. Předpokládá, že ani letos nebude o dramata nouze. Hnízdění má být možné sledovat on-line na webu starameseosokoly.cz. Se spuštěním přenosu se počítá na jaře, kdy by sokolí pár mohl zahnízdit. K tomu je však od současného oťukávání zatím daleko.

Ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife, jenž zdejší hnízdní budky dlouhodobě sleduje a každoročně také mláďata kroužkuje, připomněl, že hnízdění – čímž se rozumí období od námluv po vyvedení mladých – začíná na konci února. „Do té doby žije sokolí pár svým obvyklým tempem: létá po okolí, loví potravu a odpočívá,“ připomněl Beran. S dodatkem, že po vylíhnutí ptáčat následují dva měsíce usilovné péče, aby mláďata mohla v červenci hnízdo opustit a vydat se do světa.
Rodiče pak čeká odpočinek až do období dalších námluv. Mláďata se mohou vydat i na hodně dalekou pouť. „Zejména samičky bývají velké cestovatelky. Sokoly narozené v Česku jsme zaznamenali v Německu, Francii – nebo třeba na severu Španělska,“ upozornil Beran.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy: v celé republice je zmapován výskyt kolem 120 párů. Sám si hnízdo nestaví; vybírá si vysoko položená místa, kde bude mít dobrý rozhled i klid, a to v oblastech s dostatkem potravy. V přírodě to bývá ve skalách, lákavé jsou ale i průmyslové areály s jejich komíny, chladicími věžemi a dalšími vysokými objekty.
Hnízdění sokolů podporuje ORLEN Unipetrol také v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Rovněž odtud firma nabízela videopřenos; loni mohli zájemci sledovat, jak tam vyrůstají dvě mláďata. Letos se však vysílání nechystá. Kvůli rekonstrukci komína je pro sokoly připravena náhradní hnízdní budka – a dění bude monitorovat fotopast.