Sokol se skutečně objevil – a nainstalované kamery připravené na sledování hnízdění zachytily, jak si nový příbytek obhlíží. Ve středu na to upozornila Radmila Čukatová z centrály skupiny ORLEN Unipetrol, k níž Spolana náleží. S upozorněním, že jestliže pták možné bydlení okukuje, ještě to neznamená, že si je také vybere. Ukázalo se to loni, kdy zde sokoli nechali pro ně připravenou budku nevyužitou a zahnízdili jinde: v budce bez kamer, na koloně v jiné části areálu chemičky. A nevadilo jim, že tohle bydlení už bylo obsazené: než se nastěhovali, nejprve odtud vystrnadili poštolky.

Vylíhla se jim tam tři mláďata. „Původní budku si tak pro sebe vyhlédli holubi – dokud si sameček sokola nepřilétl zjednat nápravu,“ připomněla Čukatová. Předpokládá, že ani letos nebude o dramata nouze. Hnízdění má být možné sledovat on-line na webu starameseosokoly.cz. Se spuštěním přenosu se počítá na jaře, kdy by sokolí pár mohl zahnízdit. K tomu je však od současného oťukávání zatím daleko.

Sokol stěhovavý. Ilustrační fotografie.
Dravý sokol, nebo třeba drobná sýkorka. Češi si zvolí národního ptáka

Ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife, jenž zdejší hnízdní budky dlouhodobě sleduje a každoročně také mláďata kroužkuje, připomněl, že hnízdění – čímž se rozumí období od námluv po vyvedení mladých – začíná na konci února. „Do té doby žije sokolí pár svým obvyklým tempem: létá po okolí, loví potravu a odpočívá,“ připomněl Beran. S dodatkem, že po vylíhnutí ptáčat následují dva měsíce usilovné péče, aby mláďata mohla v červenci hnízdo opustit a vydat se do světa.

Rodiče pak čeká odpočinek až do období dalších námluv. Mláďata se mohou vydat i na hodně dalekou pouť. „Zejména samičky bývají velké cestovatelky. Sokoly narozené v Česku jsme zaznamenali v Německu, Francii – nebo třeba na severu Španělska,“ upozornil Beran.

Chemický závod Spolana Neratovice.
Hnojivo, jež prý neškodí. Spolana rozjela výrobu granulí síranu amonného

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy: v celé republice je zmapován výskyt kolem 120 párů. Sám si hnízdo nestaví; vybírá si vysoko položená místa, kde bude mít dobrý rozhled i klid, a to v oblastech s dostatkem potravy. V přírodě to bývá ve skalách, lákavé jsou ale i průmyslové areály s jejich komíny, chladicími věžemi a dalšími vysokými objekty.

Hnízdění sokolů podporuje ORLEN Unipetrol také v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Rovněž odtud firma nabízela videopřenos; loni mohli zájemci sledovat, jak tam vyrůstají dvě mláďata. Letos se však vysílání nechystá. Kvůli rekonstrukci komína je pro sokoly připravena náhradní hnízdní budka – a dění bude monitorovat fotopast.