V průmyslových areálech skupiny ORLEN Unipetrol mají sokoli stěhovaví skvělé podmínky. Vysoké komíny jsou zárukou klidu a v okolí je pro tyto ohrožené dravce dostatek potravy. Dvě hnízdní budky se nacházejí na Mělnicku, v neratovické Spolaně a v kralupské rafinerii.

V sokolí domácnosti na komíně kralupské rafinerie se páru dravců vylíhla tři mláďata. Nyní o ně jejich rodiče společně pečují, střídavě je zahřívají a shánějí jim potravu. Nejčastějším menu malých sokolů budou v následujících týdnech hlodavci, holubi, rackové a další menší ptáci.

„V kralupské budce to bude už třetí vyvedený vrh sokolích mláďat,“ připomněla Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol.

Sokolí samice snesla vejce na začátkem března a měsíc je zahřívala, než se mláďata vyklubala. Přibližně po třech týdnech je na komíně navštíví ornitologové, aby je zkontrolovali a okroužkovali.

Na neratovickém komíně se sokolí pár teprve blíží k radostné události, samice ještě vejce zahřívá.

Další dvě hnízdní budky v průmyslových areálech skupiny ORLEN Unipetrol jsou v Pardubicích a Záluží. Na všech čtyřech komínech už sokolí páry odchovaly dohromady téměř padesát mláďat.

Sokoli

- patří mezi ohrožené druhy
- dožívají se až 20 let
- bývají věrni jednomu partnerovi
- vhodné místo k hnízdění vybírá samice
- na svá oblíbená hnízdiště se vracejí celý život
- jsou dokonalí a ostří lovci, při útoku z výšky letí střemhlav rychlostí jako závodní auto
- v jejich menu převažují ptáci, savce loví málokdy