Médii se koncem října letošního roku rozšířila zpráva o tom, že někteří prodejci kaprů před Vánocemi odmítnou zvíře zabít. Mělo to být z důvodu absence způsobilosti k porážce jatečních zvířat na jatkách, tedy výučního listu nebo maturity v oboru. Podle Ctirada Mikeše, vedoucího mělnického odboru životního prostředí a zemědělství, je ale informace zcela mylná.

„Uvedená podmínka se vztahuje pouze na porážku jatečních zvířat, tedy ne usmrcování zvířat při prodeji. Jde o špatný výklad vyhlášky o ochraně hospodářských zvířat při porážení, utrácení, nebo jiném usmrcování. Prodejce pochopitelně musí respektovat správný postup při usmrcování tržní ryby,“ uvádí Mikěš.

Sankce až 20 tisíc korun tak prodejci hrozí pouze v případě týrání nešetrným zabitím či uchováváním v kádi. V té by měl být zajištěný stálý přítok a odtok studené vody a neměla by být přeplňována.

Týrání se ale může nevědomky dopustit i člověk, který rybu koupí za účelem vypuštění do přírodní vody. Ryby na trhu totiž mívají manipulací drobně poškozený povrch těla. Drobná poranění jsou pak častou příčinou různých onemocnění, na které ryba v přírodě zemře. Ryby navíc po dlouhodobém stresu nejsou schopné doplnit ztrátu živin.

Správný prodej a zabíjení kaprů kontroluje Veterinární správa. V případě porušení zákona by sankci udělilo město Mělník. „S nesprávným usmrcováním problémy nejsou. Prodejci jsou dnes většinou proškolení. Důležitá je hlavně kontrola přeplněných kádí,“ poznamenal Ctirad Mikeš.