Necelých devadesát let fungoval v Kralupech nad Vltavou obilní lihovar. Kvůli povodním v roce 2002 byl však v natolik špatném stavu, že byl ukončen jeho provoz a zastavena výroba.

V současné době téměř vrcholí jeho několikaletá demolice a místní obyvatelé začínají spekulovat, co bude v centru města stát. „Já myslím, že tam mají dělat nějaké parkoviště nebo co,“ domnívá se Helena Brzová z Kralup. Na webových stránkách, které se zabývají historií starých budov cukrovarů nebo pivovarů, se zase uvádí, že na území obilního lihovaru bude postaven lihovar nový.

„Co se plánuje na území bývalého obilního lihovaru bohužel nevím,“ řekl starosta Kralup Petr Holeček. Podle vyjádření Olgy Hanzalové, pracovnice odboru výstavby a územního plánování, je majitelem pražská firma Citronelle a malá část pozemků v areálu lihovaru patří Správě železniční dopravy cesty. Město tyto parcely tedy nevlastní, a tak i pro členy městské rady jsou záměry majitele tajemstvím. „Příští týden proběhne veřejné projednání změny číslo dvě územního plánu, kde se firma Citronelle zavazuje k smíšenému využití území,“ vysvětlil Jaroslav Knoška, pracovník územního plánování a rozhodování. „To znamená, že od doby, kdy změna nabude účinnosti, by se lihovar na pozemku už postavit nemohl,“ dodal Knoška. Změna územního plánu se táhne už přes pět let a tak ani toto zářijové projednání nemusí být zdaleka poslední.

Ke spekulacím o stavbě nového lihovaru se vyjádřil i technický náměstek firmy Citronelle Jiří Sochor. „Jaký bude další záměr s pozemky zatím nevíme ani my sami,“ vyjádřil se k diskutovanému tématu. „Nový lihovar určitě stavět nebudeme, i když původně jsme to zamýšleli,“ dodal Sochor.

To je důvodem, proč je demolice rozdělena na dvě části. První část bourání proběhla už v roce 2006. Druhá část původně proběhnout neměla, protože firma chtěla některé budovy zachovat a využít je k provozu nového lihovaru. Teprve po konečném rozhodnutí, že lihovar zachován nebude, začala v červenci druhá vlna demolice. Její konec je odhadován na druhou polovinu října. „Těsně před ukončením celého bourání bychom chtěli pro veřejnost uskutečnit slavnostní odstřel komínu, nejprve nám to však musí město odsouhlasit,“ řekl Sochor.

Vzhledem k plánované revitalizaci centra Kralup se vedení města obává, k jakému účelu firma pozemek využije. „Pro nás jako pro město to moc příjemné není, samozřejmě se je pokusíme co nejdříve kontaktovat a nějak se s nimi domluvit,“ reagoval na informaci kralupský starosta Petr Holeček.

Gabriela Boková