Stavbu hráze, která by měla už na jaře příštího roku chránit Hořín a jeho další části Brozánky, Vrbno a Zelčín před velkou vodou, zahájily výkopové práce. Podle šéfa projektu Roberta Nerada z pražské firmy OHL ŽS bude následovat stavba pevné norné stěny, která zabrání průsakům spodních vod.

„Od příštího týdne bude na místě technika a až dvacet lidí,“ doplnil Nerad s tím, že norná stěna by měla být hotová na sklonku letošního roku. Pak už přijde na řadu stavba železobetonové zdi.

Na hráz čeká Hořín už přes sto let. Po povodni v létě roku 2002, kdy hladina vody dosáhla až pěti a půl metru, zůstaly ve vesnici škody za skoro čtyři sta šedesát milionů korun. Na jaře roku 2006 se velká voda vrátila a nechala za sebou škody za dalších sto milionů korun. Když loni našel stát na hořínskou hráz peníze, zastavily záměr spory mezi vesnicí a památkáři. Ti odmítali pevnou hráz, neboť by zasáhla do ochranného pásu místního zámku. Nakonec právě památka přispěla ke schválení pevné hráze, neboť bez ní by majitel Jiří Lobkowicz nezískal úvěr na opravy.

Hráz dlouhá přes šest set metrů, která má v nejvyšším místě měřit přes tři a čtvrt metru, bude stát osmapadesát milionů korun.