Při dalších modelových situacích, kdy se uplatnili jak takzvaní těžkooděnci, tak policisté na koních, došlo na zklidňování rozvášněných fotbalových fanoušků, pyrotechnikou vyzbrojených málem jak do války, tak na rozhánění demonstrantů.

Výcviku, který se měl konat již počátkem prosince, avšak byl odložen kvůli covidové pandemii, se účastnilo 160 příslušníků středočeské pořádkové policie a 40 kolegů z jednotek v Libereckém kraji, řekla Deníku policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. „Dohromady i s figuranty šlo o 250 osob,“ konstatovala.

Cvičení se totiž podobalo reálným situacím ze skutečných zásahů: lidé, které byli třeba zpacifikovat, na místě nechyběli. Přičemž figuranti ukázali, že i v poměrně nevelkém hloučku dokážou být pořádně hluční!

Cvičení policejních jednotek se v nevyužívané části Spolany se starými budovami, jejíž prostředí mu ideálně vyhovovalo, konalo poprvé. V minulosti se v těchto místech, poměrně vzdálených od vlastního výrobního areálu chemičky i dalších společností, jež v areálu působí, už ale odehrávaly třeba experimenty výzkumníků z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Ty vědci připravili ve spolupráci s pražskými hasiči. Taktické cvičení policistů v podobném rozsahu nicméně neratovická chemička hostila poprvé, potvrzuje jednatel společnosti Spolana Piotr Kearney.

„V žádném případě nenarušilo náš výrobní proces a jeho bezpečný provoz,“ ujišťuje, že i když se z areálu závodu ozýval docela rachot a přímo na místě Deník zaznamenal, že bouchaly nejen pyrotechnika a zásahové výbušky, ale došlo dokonce i na Molotovovy koktejly, vše bylo zcela bezpečné. A jestliže si policie pro konání cvičení vyhlédla nevyužívanou část areálu, nebyl problém kývnout na souhlas. „Rádi jsme žádosti vyšli vstříc, protože si uvědomujeme jeho důležitost a nezbytnost,“ poznamenal šéf Spolany.