Na místě se v souvislosti s cvičením bude pohybovat kolem 250 osob, řekla v úterý Deníku policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. „Včetně figurantů,“ upřesnila s tím, že cvičících příslušníků pořádkových jednotek přijede 160 ze středních Čech a 40 z Libereckého kraje.

Již v listopadu v souvislosti s původně chystaným termínem policejního cvičení upozornila Radmila Čukatová z centrály rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, k níž Spolana patří, že to v chemičce bude vypadat poněkud neobvykle – inu, jako o manévrech. Samotné výrobní části areálu se ale cvičení nijak nedotkne, zdůrazňuje jednatel společnosti Spolana Piotr Kearney. „Cvičení v žádném případě nenaruší náš výrobní proces a jeho bezpečný provoz,“ ujistil.

V areálu společnosti Unipetrol v Kralupech nad Vltavou.
Kralupská rafinerie se zastavila. Začala dlouhodobě plánovaná údržba

V rozlehlém areálu Spolany v Neratovicích se nachází jak výroba chemických látek a hnojiv, tak výrobní prostory dalších společností. A zhruba třetina zůstává dlouhodobě nevyužita.

Právě tuto část se starými budovami policisté využijí pro své cvičení. V jeho rámci se mohou z areálu ozývat sirény, ale i křik – a dokonce i zvuky podobné střelbě nebo výbuchům. A proč zrovna tohle vše v areálu chemičky, byť v jeho staré části? Právě ta se pro podobné cvičení jeví jako ideální lokalita; navíc jde o uzavřený prostor.

Nového pomocníka mají podnikoví hasiči z neratovické Spolany. Převzali novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun, která nahradila tu dosavadní z devadesátých let.
VIDEO: Hasiči ze Spolany mají nového pomocníka. Zásahovou plošinu za 17 milionů

Takováto akce je novinkou i pro samotnou továrnu – alespoň v moderní éře. Jednatel Kearney připomněl, že pravidelně se v chemičce konají cvičení, v jejichž rámci podnikoví hasiči prověřují připravenost na různé druhy mimořádných událostí. Závod však už hostil i testování v režii jiných složek hasičů – a dokonce tam s nimi vědecké experimenty prováděli experti z Vysoké školy báňské.