Unipetrol koupil od firmy Anwil neratovickou Spolanu. Společnost chemičku už jednou vlastnila, v letech 2001 až 2006. Bývalí i staronoví majitelé jsou přitom součástí polské skupiny PKN Orlen, největšího zpracovatele ropy ve střední Evropě.

Unipetrol získal všech sto procent akcií za jeden milion eur, což je zhruba sedmadvacet milionů korun. Koupi financoval z vlastních zdrojů. Před deseti lety přitom Spolanu prodal za víc než 640 milionů korun.

Podle generálního ředitele Unipetrolu Marka Świtajewskiho umožní převzetí Spolany společnosti lépe plánovat a optimalizovat výrobní kapacity, připravit se na plánované spuštění nové polyetylénové jednotky a zvýšit odolnost společnosti vůči vnějším vlivům. Cílem projektu je posílit pozici společnosti na náročném konkurenčním trhu a otevřít ji novým obchodním příležitostem.

„Akvizici Spolany vnímáme jako dobrou příležitost pro rozšíření našeho výrobního řetězce, zejména s ohledem na budoucí využití etylénové jednotky. Otevírá nám to další možnosti k integraci a posílení pozice Unipetrolu v Česku," připomněl generální ředitel.
K dodávkám produktů mohou obě společnosti využívat výhody potrubního propojení Litvínova, kde sídlí Unipetrol, s Neratovicemi.

Spolana, která vyrábí PVC, kaprolaktamy, průmyslová hnojiva, anorganické sloučeniny a další chemikálie a je jednou z největších chemiček u nás, zaměstnává více než sedm stovek lidí, je totiž významným odběratelem etylénu, čpavku a síry.