„Plníme veškeré emisní limity a do ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů korun,“ zdůrazňuje generální ředitel Spolany Karel Pavlíček.

V chemičce koncem listopadu ukončili výrobu chlóru pomocí amalgámové elektrolýzy, čímž došlo k úplnému ukončení používání rtuti. V příštím roce bude zahájena stavba nového plynového energetického bloku, který o rok později nahradí stávající hnědouhelný. Tímto opatřením dojde ke snížení dopadů výrobní činnosti na životní prostředí.

Zajímavostí je také spolupráce Spolany s neratovickou organizací Českého rybářského svazu, díky níž již čtyři roky vypouští do Labe mladé kapry. Chemička se také prostřednictvím neziskové organizace ALKA Wildlife stará o pár sokola stěhovavého, který hnízdí v areálu Spolany. Stranou pozornosti nezůstává ani okolí výrobního areálu. Zdejší dočišťovací nádrž je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů.  

Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního, nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí. 

Nicméně firma investuje i do vlastní výroby. Ohlásila prodej zbrusu nového produktu. Na trh se dostane začátkem nového roku. Nabízet se bude pod označením Spolsan® G. Jde o granulovanou formu zemědělského hnojiva síranu amonného, který najde uplatnění hlavně v zemědělství, ale ocení ho i drobní zahrádkáři. Spolana do nové technologie letos investovala 140 milionů korun a jen v příštím roce slibuje vyrobit 77 tisíc tun hnojiva.

„Vracíme se na trh s hnojivem určeným k přímému použití. Jde o první krok v rozvoji produktové škály vícesložkových hnojiv na bázi síranu amonného,“ říká Karel Pavlíček.

K výrobě hnojiva bude využita budova bývalé výrobny technického klihu. Podle jeho sdělení tato hala prošla důkladnou sanací, proměnu doznal i interiér. Areál nyní splňuje všechny parametry moderní chemické výroby, která je maximálně šetrná vůči životnímu prostředí. Spolana obdržela rozhodnutí stavebního úřadu neratovické radnice, a tak spustí výrobu síranu.

Spolana je jediným výrobcem PVC a kaprolaktamu v České republice. Kaprolaktam je základní surovinou například pro výrobu polyamidových vláken. Pro svou pružnost se uplatňuje zejména při výrobě sportovního oblečení a potřeb pro vodní sporty, zimní sporty či vysokohorskou turistiku a horolezectví. Spolsan® G bude k dostání na našem trhu již za pár dnů. Chemička tímto krokem rozšiřuje svou nabídku produktů, ale zvyšuje také zároveň své exportní schopnosti.

SPOLANA a.s. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje mimo jiné hydroxid sodný, síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více jak 700 lidí.

Z historie
1898 - Na území neratovického areálu byla zahájena první chemická výroba. V. B. Goldberg zde začal vyrábět olej, stearin, mýdlo a svíčky
1950 - Závod v Neratovicích se stal samostatným podnikem s názvem Spolana, národní podnik Neratovice. Výroba ve Spolaně se postupně rozšířila o závod elektrolýzy produkující chlor a hydroxid sodný, vznikly další provozy na výrobu kostního klihu, tuku, celofánu, kyseliny chlorovodíkové
1968 - Byl zahájen zkušební provoz na výrobu kaprolaktamu
1977 - Spolana začala vyrábět granulovaný PVC
2016 - Společnost UNIPETROL RPA, s.r.o., uzavřela kupní smlouvu se společností ANWIL S.A., na základě které získala 100% akciový podíl ve společnosti SPOLANA a.s.