Neratovická Spolana zřejmě přestane vyrábět chlor bez rtuti až v roce 2014. Ekologické sdružení Arnika se snažilo prosadit zastavení provozu amalgámové elektrolýzy už v roce 2010, ale neuspělo. Ani delší lhůta přitom není jistá, verdikt padne až v závěru správního řízení. Dohoda o roku 2014, k níž došlo na schůzce na půdě středočeského krajského úřadu na začátku tohoto týdne, je zatím pouze ústní.

„Musíme ještě v příštích dnech kraji dodat další podklady, například harmonogram přechodu z dnešního typu elektrolýzy na ekologickou,“ vysvětlil mluvčí Spolany Jan Martínek. Podle jeho mínění je zastavení provozu amalgámové elektrolýzy v roce 2014 reálné. „Do roku 2010, který Arnika původně prosazovala, bychom to nezvládli. Přechod na ekologickou výrobu chloru bez rtuti znamená náklady asi tři miliardy korun, na které si musíme vydělat a půjčit peníze,“ poznamenal Martínek.

Ekologové sice z roku 2014 nejsou nadšeni, podle mluvčího Arniky Marka Jehličky je ale úspěchem každý rok, o který může být výroba chloru s použitím rtuti zkrácena.

„Počítáme s tím, že kraj vyměří Spolaně pevný časový harmonogram, podle kterého bude muset přejít na bezchlorovou výrobu rtuti nejpozději do konce roku 2014,“ uvedl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Podle ekolologů z Arniky zatěžuje neratovická Spolana své okolí každý rok nejméně 1,5 tuny rtuti, přestože už snížila exhalace jedovaté látky do ovzduší. Změní to však až nová techlologie výroby chloru, jíž je membránová elektrolýza bez rtuti.