Autoři Gustav Brož, Jan Myšička, Jenda Rajman a Karel Neubert byli ve skutečnosti narukovanými vojáky, kteří si do války vzali své fotoaparáty, aby pravdivě a bez senzací zachytili každodenní vojenský život. Nebyli to profesionální žurnalisté, kteří do válek vyrážejí z tepla svých redakcí a touží po senzačních záběrech, na kterých je pravda mnohdy manipulována.

Snímky těchto českých vojáků jsou opravdové, prožité, a navíc mají vynikající uměleckou hodnotu. Jen oni poznali na vlastní kůži, jak vypadá smrt kamaráda, co znamená mít hlad, být těžce raněn a nemocen nebo bojovat v zavšivených vlhkých zákopech.

Přestože fotografovali v nejtěžším období svého života, najdeme v jejich snímcích i kus romantiky, soucitu a obrazové krásy. Tato výstava, uspořádaná kurátorem Jaroslavem Kučerou a zapůjčená ze sbírek Pražského hradu, nabízí zcela unikátní pohled na život vojáků z východní a Italské fronty. Je především připomínkou hrdinství i utrpení českých vojáků, kteří položili svůj život na bojištích 1. světové války.

Výstavu obohacují i vitrínové artefakty ze sbírek Romana Dvořáka.

Výstavu skvěle doplní fotografie Jiřího Havlici, který po bezmála 100 letech navštívil místa nejtěžších bojů na východní a Italské frontě a pod názvem Po stopách Velké války je vystavuje v prvním patře Společenského domu v Neratovicích.

Ivan Fried (s použitím publikace Fotografové války J. Kučery)