Celé to začalo týden před Velikonoci. „Při hledání zápisků z kroniky města Mělníka došlo ke zjištění, že roky 2021 a 2022 neexistují. Co ale existuje, jsou platební příkazy panu kronikáři, který za tvorbu pobíral 120 tisíc ročně. Výši odměny jsem historicky kritizoval, jelikož v jiných městech je standardem odměna do 20 tisíc ročně," napsal radní Trejbal (ODS) na svém facebookovém účtu.

Přes kritiku vysoké částky za zaznamenávání mělnického života dostal Klihavec podle svých slov na začátku letošního roku ze strany města nabídku spolupráce i na rok 2023. „Jsem překvapen reakcí pana Trejbala, jelikož mě nikdo z vedení města kvůli problému nekontaktoval. Naopak jsem dostal nabídku s úplně stejnými podmínkami pro letošní rok a smlouvu jsme uzavřeli," řekl Deníku Martin Klihavec (Mé město).

Podle Trejbala však smlouva zatím uzavřena nebyla. „Po volbách jsme deklarovali panu Klihavcovi ochotu pokračovat ve spolupráci. Smlouva na další období však dosud nebyla podepsána," potvrdil radní.

Odměny kronikářům se výrazně liší

Podle průzkumu Deníku je částka 120 tisíc korun ročně za vedení mělnické kroniky ve srovnání s jinými městy několikanásobná. Například v Rakovníku jde o čtyři tisíce korun měsíčně, tedy 48 tisíc ročně. Ve Slaném je suma ještě nižší, dva tisíce korun měsíčně. V největším středočeském městě Kladně Deník přesnou částku nezjistil, každopádně je ale nižší než v Mělníku. „Kronikáře města dělám řadu let a takový plat, jako má pán v Mělníku, nemám," řekl kladenský kronikář Jaroslav Vykouk.

Klihavec připomněl, že jeho práce pro město nezahrnuje pouze kroniku. „Píšu také články do radničního zpravodaje, přednáším. Věnuji kultuře tolik času, že když si spočítáte, kolik hodin nad tím vším strávím, není částka tak velká," poznamenal s tím, že podle jeho mínění jde ze strany města o politickou hru. Narážel tím na skutečnost, že je zároveň i zastupitelem za opoziční Mé město, stejně jako bývalý starosta Ctirad Mikeš.

Jak Deník zjistil, smlouva mezi městem a kronikářem neobsahuje žádné termíny, kdy musí být kroniky za předchozí období zpracovány. „Jako hlavní problém vidím zcela vágní ustanovení dohod o provedení práce uzavíraných v minulých letech. Z nich kronikáři neplyne povinnost k odevzdání kronik v jakékoli lhůtě a město rovněž nijak nespecifikuje, v jaké podobě a kvalitě kroniku požaduje. Díky tomu vznikla situace, že kroniky za roky 2021 a 2022 nebyly na počátku dubna 2023 odevzdány, avšak finanční prostředky za ně byly vyplaceny," připomněl mělnický radní Jindřich Špergl (nezávislý za TOP 09).

Bude se řešit nová smlouva

Kroniku za rok 2021 v elektronické podobě už má město k dispozici. „Předal jsem ji přímo vedení města teď v úterý 11. dubna. Tu za loňský rok budu mít hotovu až ke konci roku 2023. Na tom není nic divného," řekl Klihavec.

Situaci kolem mělnických kronik považuje radní Špergl za nešťastnou. „Základem jejího konstruktivního řešení se musí stát jednání mezi vedením města a panem Klihavcem,“ řekl Deníku.

Vedení města pozvalo kronikáře na schůzi rady, která se má uskutečnit v pondělí 17. dubna. Tam bude předmětem jednání, jak by případná nová smlouva měla vypadat.